2. Dünya Kadın Konferansı sona erdi

Nepal’in başkenti Katmandu’da düzenlenen 2. Dünya Kadın Konferansı’nın son gününde kararlar oylandı. Delegeler, dilek ve temennilerini iletti. Sonuç bildirgesinde bütün zorluklara rağmen kadınların maruz bırakıldıkları çifte sömürüye karşı isyan halinde olduğuna dikkat çekildi.

13 Mart’ta başlayan 2. Dünya Kadın Konferansı 18 Mart’ta sona erdi. Nepal’in başkenti Katmandu’da düzenlenen ve 48 halktan toplam 1300 kadının katılım sağladığı konferansın son günü bütün katılımcılara açık yapıldı.
Kürt Kadın Hareketi temsilcisi ve aynı zamanda konferansın Ortadoğu koordinasyonu üyesi Meral Çiçek tarafından yapılan son günün açılış konuşmasında, dünyada kadına yönelik saldırıların büyük artış gösterdiğine dikkat çekip, saldırıların boyutunun iyi anlaşılması gerektiğini kaydetti. Bu saldırılara karşı kadınların öz savunmasının önemini vurguladı.

Çiçek, “Kadının öz savunması sadece fiziki savunma ile sınırlı değil. Yaşamımız, hayallerimiz, umutlarımız, haklarımız, mücadelelerimiz, hareketlerimizin savunulması ile ilgilidir. Aktif öz savunma demek, düşlerimizin, vizyon ve perspektiflerimizin yaşamsal kılınacağı alanı yaratmakla ilgilidir” diye konuştu.

Konuşmasında Şengalli Êzidî kadınların durumuna özel vurgu yaptı ve dünya kadınlarının DAİŞ’in elindeki kadınların özgürlüğü için mücadeleyi yükseltmesini istedi.

Çiçek, “Kadınlar dünyanın en yüksek dağlarına tırmanıyor” sloganına atıfta bulunarak şöyle konuştu: “Dünya kadınlarının sesi Nepal’deki Everest dağından Latin Amerika’nın vadilerinde, Avrupa’nın şehirlerinde, Ortadoğu’nun ovalarında ve Afrika’nın sonsuzluğunda yankılanırsa, o zaman diyebileceğiz ki kadınlar dünyanın en yüksek dağlarına tırmandı.”

KÜRT HALKI VE KADINLARI İLE DAYANIŞMA

Konferansın son gününde 2. ve 3. gününde yapılan atölye çalışmalarının raporları sunuldu. Ardından kararların oylanmasına geçildi. Alınan kararlar arasında Kürt halkı ve kadınları ile dayanışma kararları arasında;

Kürt halkının öz yönetim direnişini destekleme ve dayanışma gösterme;

Zeynep Celaliyan olmak üzere İran’daki siyasi kadın tutsaklarla dayanışmasını beyan edip özgürlük çağrısında bulunuldu.

Dünya Kadın Konferansı’nı temsilen uluslararası bir kadın heyetinin Kürt kadınları ile dayanışma ve öz yönetim direnişine destek amacıyla Bakûr’a gitmesi kararlaştırıldı.

TÜRKİYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YARGILANSIN

2. Dünya Kadın Konferansı; Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürdistan’da işlemiş olduğu savaş suçlarından yargılanması istendi. Alınan kararlarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden Erdoğan’ın yargılanmasının önünün açılması talep edildi.

Konferansın son gününde kararların yanı sıra Katmandu Sonuç Bildirgesi de açıklandı. Farklı kıtalardaki siyasi gelişmelerin özetlendiği sonuç bildirgede dünyadaki krizlerin kadınlar üzerinde yarattığı etkiler dile getirildi. Kadınların durumu kıtalar ve bölgeler düzeyinde değerlendirildi.

KADIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ İDEOLOJİSİ TARTIŞILACAK

Kadının kurtuluş mücadelesine yönelik ideolojik duruşu ve perspektiflerinin tartışılacağı bir Dünya Kadın sempozyumu yapılacak ve tüm kadın örgüt ve kurumlara açık olacak. 2017-18’te yapılması planlanan ideolojik tartışma platformu Kürdistan, Nepal, Filipin, Bangladeş ve Alman kadın örgütleri tarafından organize edilecek.

Bildirgede dünya çapında kadın özgürlük mücadelesinin büyük zorluklar ve görevlerle karşı karşıya olduğu belirtilirken, bütün zorluklara rağmen kadınların maruz bırakıldıkları çifte sömürüye karşı isyan halinde olduğuna dikkat çekildi.

NEPAL CUMHURBAŞKANI KONFERANS DELEGELERİNİ AĞIRLADI

Konferansın son günü Nepal cumhurbaşkanı Bandari, ülke temsilciler düzeyinde konferans delegelerini parlamento binasında kabul etti.

Nepal’de Birleşik Komünist Parti’nin Genel Başkan Yardımcısı iken yapılan seçimlerde Bidhya Devi Bandari ülkenin ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Bidhya Devi Bhandari kadın hakları konusundaki uzun mücadelesi nedeniyle ülkede kadın hareketinin bir sembolü.

Düzenlenen resepsiyon da 2. Dünya kadın konferansı temsilcisi olarak konuşan Monica cumhurbaşkanı Bidhya Devi, Bandari’ye davet için teşekkür ederken konferans ve sonuçları hakkında bilgiler verdi.

Nepal kadınının ve halkının direnişini konferans adına selamlayan Monica “Nepal kadınları bu konferansı örgütlerken birçok zorluk ve engellemeler yaşadı. Depremin yıkıcı sonuçları ve ardından, Hindistan’ın engellemelerine karşın bütün dünya ülkelerinden yaşamı örgütleyen, özgürlük mücadelesi veren kadınlar, işçi kadınlar, kırsal alanda çalışan tarım işçisi kadınlar, kapitalist krize erkek şiddetine karşı mücadele veren yerel alan çalışması yürüten bu kadınlar bir araya gelmeyi başardık” dedi.

“Kadınlar en yüksek dağları tırmandı. Güzel bir konferans başarısı elde ettik. Emperyalizme, kapitalizme karşı özgürlük mücadelesinde edindiğimiz deneyimler ve aldığımız kararlar ışığında mücadelemize devam edeceğiz” diyen Monica, Bandari’ye bir kadın hakları savunucu cumhurbaşkanı olarak konferans kararlarını onaylayarak diğer ülke hükümetlerine iletmesini istedi.

Nepal cumhurbaşkanı Bidhya Devi Bandari ise yaptığı konuşmasında tüm dünya kadın temsilcilerini misafir etmekten onur duyduğunu belirtti, “İstesem bu kadar ülkeyi gezip sizlerle buluşamazdım ve sizlerin burada olması bize enerji ve güç kattı. Sonuç bildirgesinin çok iyi olduğuna inanıyorum ve sizleri destekleyeceğim’ dedi. Bandari şöyle konuştu:

“Dağların doruğuna ulaştığımızda kadınlar sadece göğe bakmamalı. Yukarısını sağlam tutmak ve süreklileştirmek için güçlü bir zemine ihtiyaç vardır. Sadece zirveye odaklandığımızda çabuk yıkılırız. Bu nedenle yerel kadınlara inerek çalışmalarımızı güçlendirelim. Kadın sorunu sadece ulusal değil enternasyonal bir sorundur. Tüm zorluklara rağmen Nepal’de bir araya gelmenize sevindim. Cins eşitliği, özgürlüğü ve insanlık için mücadele edelim.” (ETHA)

Dünya kadınları sorunları ve çözümleri tartışıyor

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir