#DirenFatihOrmanı: ‘Fatih ormanını sermayeye teslim etmeyeceğiz’

Ekoloji ve yaşam alanı savunucuları, Fatih ormanına yönelik saldırıları protesto etti. Orman alanının talan edilmeye çalışıldığını kaydedildiği açıklamada, hukuksuz uygulamalara karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

#DirenFatihOrmanı bugün (19 Mart Cumartesi) Fatih ormanında yaşanmakta olan saldırılara karşı Hacıosman metro istasyonu çıkışında toplandı. Toplanma öncesi Taksim’de gerçekleştirilen terör eylemi sonucunda pek çok vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, pek çoğunun yaralanması üzerine yaşanan acı ve güvenlik riski nedeniyle Fatih Ormanı’nı savunmak için yapılacak yürüyüş iptal edilerek Hacıosman’da bir basın açıklaması yapıldı.

1914926_10153965853522567_3529228009444607648_n

Basın açıklaması öncesi söz alan Kuzey Ormanları Savunması’ndan Onur Akgül; bu savaş ve şiddet sarmalı içerisinde ormana, mahallelerimize karşı topyekun saldırısını son hızla sürdüren iktidara karşı demokratik mücadelemizin devam edeceğini, bu şiddet ortamının yaşam savunucularının mücadelesini pasifize edemeyeceğini ifade etti. Sonrasında Fatih Ormanı’nda Bilgili Holding tarafından gerçekleştirilmek istenen Park orman Tabiat Parkı projesinde ÇED gerekli değildir kararına karşı dava açan meslek odaları adına konuşan Akan Çelik şöyle konuştu:

Cd55jAtWwAAwQcX

“TMMOB`ye bağlı Meslek Odaları olarak özgün, doğal ve yabani hayatın tüm değerlerini içinde bulunduran, birçok canlının yaşam alanı olan ve İstanbul içinde Kuzey Ormanlarının kalan son parçası Fatih Ormanı’nın bir paçası olan alanda, kamunun yerine sermayenin çıkarlarını gözeterek imara açılmasına neden olacak, evrensel doğal ve yabani hayatı koruma anlayışına, planlama ilkelerine, kamu yararına ve hukuka aykırı bu projenin karşısında duracağımızı kararlılıkla ifade ediyoruz.”

a2

Sonrasında Diren Fatih Ormanı adına basın açıklamasını okuyan Kuzey Ormanları Savunması’ndan Cemre Demircioğlu, Fatih Ormanı’na dönük saldırıları sıralayarak “Orman Bölge Müdürlüğü’ne bir kere daha hatırlatmak için tekrarlıyoruz: Gözünüzün önünde yaşanan doğa katliamına ortak olamazsınız, Görevinizi yapın!” dedi.

Basın açıklamaları sonrası söz alan Sarıyer Kent Dayanışmasından Rüya Kurtuluş patlamanın olduğu anda Fındıklı Parkı’nda ağaç kesimine başlandığı haberini duyurarak bu savaş ortamında doğa katliamına devam eden AKP iktidarına karşı mücadeleye devam edeceğimizi ifade etti. “Korkma diren, Yaşamı savun”, “Biz biz biz biraradayız, birarada yaşamı savunacağız” sloganları sonrasında eyleme katılanlar ellerini havada birleştirerek; bu alçaklara, bu hainlere, bu korkaklara ülkemizi bırakmayacağız diye haykırdı.

1017134_850201598436183_9165935534375166118_n

(Kaynak: KOS Medya)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir