ESP: Katliamın sorumlusu AKP diktatörlüğüdür

istiklal caddesi-patlama-ESP

İstiklal Caddesi’nde DAİŞ tarafından gerçekleştirilen saldırıyla ilgili açıklama yapan ESP, “Patlamanın IŞİD eliyle gerçekleştirilmiş olması AKP hükümetinin siyasi sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Suruç ve Ankara, Sultanahmet katliamlarında olduğu gibi IŞİD-AKP ortak yapımı kaos planının bir parçasıdır” dedi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), İstiklal Caddesi’nde DAİŞ tarafından düzenlenen saldırıyla ilgili açıklama yaptı. ESP, “Sultanlık hayalleri uğruna halklarımız ateşin içine atılıyor” diye belirtti.

“Bombalamayı gerçekleştiren eli kanlı, tecavüzcü, paralı faşist katliam şebekesi İŞİD. Bu katliam, Amed, Suruç, Ankara, Sultanahmet katliamlar serisinin bir devamı niteliğinde”

diyen ESP devamında

“Patlamanın IŞİD eliyle gerçekleştirilmiş olması AKP hükümetinin siyasi sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. AKP iktidarının Ortadoğu’da ve Kürdistan’da izlediği savaş siyasetinin doğrudan bir sonucudur. Ortadoğu’da İŞİD, El Nusra faşist çetelerini besleyen ve destekleyen bizzat Saray cuntasıdır. IŞİD Saray’ın ve ona bağlı istihbarat servislerinin hizmetindedir. Suruç ve Ankara, Sultanahmet katliamlarında olduğu gibi IŞİD-AKP ortak yapımı kaos planının bir parçasıdır” diye belirtti.

“Sultanlık hayalleri uğruna halklarımız ateşin içine atılıyor” tepkisinde bulunan ESP açıklamasında şunları kaydetti:

“Halklarımızın can güvenliği olmadığı gibi yaşam hakkı ortadan kaldırılmaktadır. Saray diktatörlüğü halkımızı vapura, trene, metroya binemez, alışverişe çıkamaz hale getirmiştir. AKP, IŞİD’i halklarımızın demokratik mücadelesini, direnişlerini bastırmanın, korku imparatorluğu yaratmanın aracı haline getiriyor. Kürdistan’da süren özyönetim direnişine tankla, bombalarla saldıran, halka karşı kimyasal silah kullanarak kitlesel katliam yapan siyasi iktidar, Batı’da halkımızı katliamlarla, bombalı saldırılarla birlikte yaşamaya mahkum ediyor.”

Yöneticileri ve üyelerinin ‘canlı bomba’ diye hedef gösterildiğini hatırlatan ESP, hükümeti istifaya çağırdı. Açıklamada şöyle denildi:

“Kendi iktidar çıkarları için halklarımızın can güvenliğini, yaşam hakkını ortadan kaldıran hükümet istifa etmelidir. Her gün her saat göz önünde bulunan ve demokratik mücadele yürüten sosyalistleri ‘canlı bomba’ diye lanse etmesi, yalan haberler yayması AKP’nin IŞİD canileriyle girdiği katliamcı işbirliğini gizlemeye yöneliktir ve hedef saptırma amaçlıdır. Bombalı katliamlar halklarımızın birlikte ve ortak yaşamasını ortadan kaldırmaya yönelik bir saldırıdır.”

Sivil halkı hedefleyen katliamı lanetleyen ESP, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir