Adana’da halk polisi alandan çıkardı, kutlama başladı

Adana’da Newroz mitinginin yapılacağı Karasu Kavşağı’nda toplananlara polis saldırdı. İlçelerden araçların alana gelmesini engelleyen polis, meydana gelenlere tazyikli suyla saldırdı. Kitle saldırıya taşlarla yanıt verdi. Halk polisi alandan çıkardı.

Adana’da valiliğin yasakladığı Newroz kutlaması için Karasu Kavşağı’na gelenler polis saldırısına uğradı.

HDP Adana İl Örgütü Karasu Kavşağı’nda düzenlenecek miting için ilçelerden alana gitmek için yola çıkanlar polis engeliyle karşılaştı. Şakirpaşa ve Gülbahçe’de araçların geçişi engellendi, yollar kapatıldı.

Yasağı tanımayan halk Dağlıoğlu Mahallesi Karasu Kavşağı’nda bulunan alana akmaya başladı. Kadın ve çocukların yöresel kıyafetleri ve sarı, kırmızı ile yeşil renklere bürünerek geldiği alanın güvenliğini HDP’liler aldı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı ve PKK bayrağı ile motosikletli bir kişi alanda tur attı. Zılgıtlarla yanıt veren halk, ezgilerle halay çekmeye başladı. Halayların çekildiği sırada alanı zırhlı araç ve çok sayıda çevik kuvvet ile ablukaya alan polis, hiçbir uyarı yapmadan tazyikli su ve plastik mermilerle kitleye saldırdı. Alanda bulunanlar saldırıya taşlarla yanıt verdi. Çatışma mahallenin birçok sokağına taştı. Cadde başlarında barikatlar kuruldu, lastikler yakıldı.

Polisin gazlı, tazyikli su ve plastik mermili saldırısına karşı halk direnişini sürdürdü, polisi alandan çıkardı. Alana giren binler Newroz’u ateşler yakarak, halaylar çekerek kutlamaya başladı.

Fırat Mahallesi’nde de Newroz ateşleri yakıldı. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, kitleyle birlikte halay çekti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir