Beştaş: Türkiye’de misafir değiliz

Adana’da Newroz kutlamalarının yasaklaması ve alana giren kitleye polisin saldırısına ilişkin açıklama yapan HDP Adana Milletvekili Meral Danış “Ankara’nın aldığı bu kararı asla kabul etmiyoruz. Türkiye’de misafir değiliz” dedi.

Adana’da Uğur Mumcu Meydanında yapılacak olan Newroz izin verilmemesinden ardından Karasu Kavşağında alanında halay çeken kitleye polis plastik mermi ve gaz ile müdahale etti. Polisin sert müdahalesinden dolayı çok sayıda kişi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Polis saldırısı sonrasında HDP il binası önünde Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın katılımıyla basın açıklaması düzenlendi.

Açıklamaya ESP, Devrimci Parti, SYKP, EMEP, BDSP ve Anadolu-Der üyeleri de katıldı. Newroz’un yasaklanmasıyla ilgili konuşan Meral Danış Beştaş “Adana’da Newroz yasaklanamaz, Ankara’nın aldığı bu kararı asla kabul etmiyoruz” diye konuştu. Adana’da en son 2012 yılında İdris Naim Şahin’ın Bakan olduğu dönemde Newroz’un yasaklandığını hatırlatan Beştaş o zaman da halk yasakları tanımayarak Newroz’u kutladığını ve bugün de kutlayacağını belirtti.

Ceyhan’da 21 Mart için önce resmi olarak izin verdiklerini belirten Beştaş “Ardından il başkanları çağırarak izin vermeyeceğini belirterek resmen devlet terörü estiriliyor” diye konuştu. Türkiye’nın en büyük illerinden biri olan Adana’da halkların bir arada kardeşcesine yaşayacağını belirten Beştaş, “Biz Adana’da misafir değiliz. Türkiye’de misafir değiliz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir