İstanbul’da gözaltına alınanlardan 88’i adliyede

İstanbul’da yasaklanan Newroz kutlamalarına katılmak istedikleri için gözaltına alınan aralarında 5 çocuğunda bulunduğu 141 kişiden 88’i ifadeleri alınmak üzere savcılıklara sevk edilirken, 53’ü karakollardaki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Bakırköy Halk Pazarı’nda dün kutlanmak istenen ve İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan Newroz kutlamalarına katılmak isteyen halka birçok ilçede aralarında 5 çocuğun da bulunduğu 141 kişi gözaltına alındı. Özgürlükçü Hukukçu Derneği (ÖHD) üyesi avukatlardan alınan bilgiye göre Bakırköy, Bağcılar, Kanarya, Kartal, Tuzla, Esenyurt ilçelerinde polis saldırılarında toplam 141 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 53’ü ilçelerdeki emniyet müdürlüklerinde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. 88 kişi ise ifadeleri alınmak üzere ilçelerde adliyelere sevk edildi.

Bağcılar’da 4’ü çocuk olmak üzere toplam 14 kişi gözaltına alınarak Bağcılar Karakolu’na götürüldü. Gözaltına alınanlardan 1 kişi “Susma hakkını” kullanarak ifade vermezken, gözaltına alınanlardan 4 çocuk, Çocuk Şube’de ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. 10 kişi ise karakoldaki işlemlerinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Gözaltına alınıp Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’ye götürülen 1’i çocuk toplam 68 kişiden 11’i sabah saatlerinde serbest bırakılırken geriye kalan 56 kişi İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Gözaltındaki çocuk ise ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Bakırköy’de 50 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 39’u Bakırköy Emniyet Müdürlüğü’nde ifadelerinin alınmasından serbest bırakıldıktan sonra 11’i ifadeleri alınmak üzere Bakırköy Adliyesi’ne sevk edildi. Kanarya’da ise 1 kişi gözaltına alındı ve İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Kartal’da gözaltına alınan 6 kişi de Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi.

ÖHD: GÖZALTINA ALINANLAR DARP EDİLDİ

ÖHD’li avukatlar, gece saatlerinde Tuzla’da da çok sayıda kişinin gözaltına alındığını ve Tuzla’daki karakollarda ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakıldıklarını belirtti. ÖHD üyesi Bülent Çoban, gözaltına alınanların büyük bir kısmının darp edilerek gözaltına alındığına dikkat çekerken, gözaltı işlemlerinin hukuksuz olduğunu söyledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir