Siirt’te görkemli Newroz’da Yüksek: Halklar, AKP’yi tarihin çöp sepetine atacak

Siirt Newroz’unda konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “Bu ülkede onların söylediği gibi bir istiklal savaşı yoktur, bir kurtuluş savaşı yoktur. Savaş bizim kaderimiz değil. Çözüm mümkündür. Savaşı dayatan Erdoğan’dır. Bunun için yeni bir hükümet şekillendirecektir. Eğer, ‘Bu savaş devam etsin’ diyorsanız, Erdoğan’ı desteklersiniz yoksa hep beraber, ‘dur’ deyip yeni bir hükümet şekillendirmeliyiz” diyen Kamuran Yüksek, artan baskıya rağmen halkların AKP’yi tarihin çöplüğüne atacağını belirtti.

Botan’ın en görkemli Newroz’unun kutlandığı Siirt’e onbinler Barış Mahallesi’ndeki Newroz alanında direnişi haykırdı. Saygı duruşuyla başlayan kutlama Kuzey Kürdistan’daki özyönetim direnişi ve Rojava’daki federasyon selamlandı. Kutlama esnasında alanda açılan PKK Lideri Abdullah Öcalan posteri ve PKK ile KCK bayraklarının açıldığını bahane eden polis, TOMA’lar eşliğinde Newroz alanına girdi. Kitlenin tepki gösterip özsavunmasını alması üzerine polis alandan çıktı. Eruh ve Pervari ilçelerinden Newroz kutlamasına gelen binlerce yurttaş, 15 Ağustos atılımının diyarında Newroz ateşini yakarak halaya durdu. AKP’nin Şırnak il ve ilçelerinde uyguladığı soykırım nedeniyle Siirt’e göç eden halk da Newroz alanındaki yerini aldı.

Newroz Tertip Komitesi adına açılış konuşmasını yapan Şakir Şenduryıldız, Mart ayının diktatörlere karşı direniş ayı olduğunu söyledi. Ardından Barış Anneleri Meclisi adına konuşan Hediye Sütçü, Newroz’un ağlayan annelerin gözyaşına çare olması temennisinde bulundu.

Sloganlar eşliğinde konuşmasına başlayan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, başta anneler olmak üzere PKK Lideri Abdullah Öcalan ve zindanlarda rehin tutulan tutsakların Newroz’unu kutladı.

‘Halkların Newroz’unu engelleyemediniz’

Tüm provokasyon girişimlerine ve yasaklamalara rağmen halkın Newroz kutlamalarının engellenemediğini vurgulayan Yüksek, “Ne kadar baskı yaparsanız yapın, en yakın zamanda iktidarda düşeceksiniz. Halklar, AKP’yi tarihin çöp sepetine atacak. Sekiz aydır aralıksız Kürt kentlerinde abluka devam ediyor. Bu süreç boyunca hayatını kaybeden insanlarımızı anıyor, anılarına bağlı kalacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

Ülkede savaşı dayatanın Erdoğan olduğunu dile getiren Yüksek, “Bu ülkede onların söylediği gibi bir istiklal savaşı yoktur, bir kurtuluş savaşı yoktur. Savaş bizim kaderimiz değil. Çözüm mümkündür. Savaşı dayatan Erdoğan’dır. Bunun için yeni bir hükümet şekillendirecektir. Eğer, ‘Bu savaş devam etsin’ diyorsanız, Erdoğan’ı desteklersiniz yoksa hep beraber, ‘dur’ deyip yeni bir hükümet şekillendirmeliyiz” diye konuştu.  (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir