Yüksekdağ: Newroz’da söz veriyoruz, zalimler kaybedecek, direnenler kazanacak

Ağrı’daki Newroz mitinginde halka seslenen HDP Eşbaşkanı Yüksekdağ, “Silopi’ye, Silvan’a, Nusaybin’e diz çöktüremediler. AKP/Saray iktidarı kendi sonuna doğru gidiyor. 2016 Newroz’un da bir kere daha söz veriyoruz, zalimler kaybedecek, direnenler kazanacak” dedi.

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, Patnos’un ardından Ağrı merkezde Newroz mitinginde halka seslendi.

Halkın bayramını kutlamasının bugüne kadar hiç de kolay olmadığını belirten Yüksekdağ, “Bir gün olsun bayram coşkusu yaşayabilmek için bir tarih boyunca direnen bir halkız. Bütün zalimler, imparatorlar, diktatörler yıllar boyunca bu halkın yan yana duruşunu engellemeye çalıştı. Hiçbir zaman boyun eğmedik, boyun eğmeyeceğiz. Zalimler karşısında duran halkımız kazandı. Diktatörler ise tarihin mezarlığına gömüldü” dedi.

Kürt kentlerindeki ablukalara dikkat çeken Yüksekdağ, “Ablukalarla canımızdan can alanlar ablukaları sadece o kentlerin etrafında kurmadılar. O kentlerde direnenlerin tek amacı vardı. Sur’da, Cizre’de direnenler diğer kentlerde ablukalar yaşanmasın diye direndi. Bugün koskocaman kentleri sokağa çıkılamaz hale getiriyorlar” diye konuştu.

“Bizleri soru sormayan ölülere dönüştürmek istiyorlar” diyen Yüksekdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu coğrafyayı yaşayan ölüler coğrafyasına dönüştürmenize izin vermeyeceğiz. Onların yaydığı korku ile yaşamaktansa onların karşısında dimdik ayakta durarak, her şeyi göze almayı biliriz biz. Bizi korkutmaya çalıştıkları o ölümleri sayısız kez küçülttük biz. Sur’a diz çöktürdüler mi? Hayır! Silopi’ye, Silvan’a, Nusaybin’e diz çöktüremediler. AKP/Saray iktidarı kendi sonuna doğru gidiyor. 2016 Newroz’un da bir kere daha söz veriyoruz, zalimler kaybedecek, direnenler kazanacak.”

Her yerde Newroz ateşlerini yakmaya devam edeceklerini belirten Yüksekdağ, “Halkımızın siyasi iradesinin ortaya çıkardığı barış, demokrasi umudunu yakıp yıkmak için ellerinden geleni yaptılar. ‘Ya bizi tek başımıza iktidar yaparsınız ya da kaos yaşarsınız’ dediler. 1 Kasım’da darbe yoluyla kazanılmış mevzilerimizi gasp ettiler. Ama 1 Kasım’da tek başına iktidar olanlar, bu kez bilinçli olarak bir savaş başlattılar ve yürütüyorlar. Onları seçseniz de savaş, seçmeseniz de” diye konuştu.

‘BİZİM DOKUNULMAZLIĞIMIZ DİRENİŞİMİZDİR’

HDP Eşbaşkanı Yüksekdağ, dokunulmazlıklarla ilgili tartışmaya ilişkin olarak da “Dokunulmazlıklarımızı kaldıracaklarmış. Sanki bu halkın siyasetçileri onların dokunulmazlık zırhıyla siyaset yapıyor. 7 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki ihtiyarlara varıncaya kadar her yerde dişe diş mücadele ile ayakta durdu ve kazandı. Bizler gücümüzü bu halktan alıyoruz. Onun için bizi yenemezler, bize dokunamazlar. Bizim dokunulmazlığımız direnişimizdir. Bu halkın direniş ruhuna hiçbir Dehaq dokunamadı. Bizim canımız zaten halkımızın canına ve varlığına armağandır” yanıtını verdi.

Yolsuzluk, hırsızlık ve savaş suçlarının hesabını vereyen iktidarın HDP’den hesap sormaya kalktığını belirten Yüksekdağ, “Bizim hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şeyimiz yok. Esas siz oturup düşünün zalimler, Saray’ın eteğine tutunup işkence ile ayakta durmaya çalışanlar, siz bu suçların hesabını nasıl vereceksiniz? Bu suçların hesabını mutlaka vereceksiniz. Bizler inandığımız değerlere sarılarak zalim Dehaq’a isyan eden Kawa’nın yolunda yürüyoruz. Zalim Dehaqlar her yerdedir, Kawa’lar da her yerdedir. Kawa’nın torunları her yerde birer Newroz ateşi oldu bugün” dedi.

Newroz mitingine HDP milletvekili Dirayet Taşdemir ve Ağrı Belediyesi Eşbaşkanı Sırrı Sakık da katıldı. (ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir