Brüksel’de bombalı saldırılar: En az 34 ölü

Brüksel’deki Zaventem havaalanında 2 patlama ve 3 Metro istasyonlarındaki bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı en az 34 olarak açıklandı. Belçika basınına göre havalimanında 14, metroda 20 kişi öldü.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Zaventem havaalanı ve Maalbeek metro istasyonundaki bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı en az 34 olarak açıklandı.

Belçika Federal Savcısı, “Brüksel Zaventem Havalimanı’nda patlamanın bir canlı bomba tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısı” olduğunu duyurdu.

Yerel gazeteler, Zaventem havaalanı ve Maalbeek metro istasyonundaki patlamalarda ölü sayısının en az 34 olduğunu yazdı.

YARALI SAYISI 200’E YAKIN

Brüksel Belediye Başkanı Yvan Mayeur, metrodaki patlamada en az 20 kişinin öldüğünü, 17’si ağır 106 yaralı olduğunu açıkladı. Yaralı sayısının 200’e yakın olduğu belirtildi.

Belçika İçişleri Bakanlığı, saldırılar nedeniyle ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Patlamaların ardından Belçika Parlamentosu ve Başbakan Charles Michel’in çalışma ofisi güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Başkent Brüksel’de mobil şebeke ve internet şebekeleri çalışamaz hale gelirken, kentte büyük bir trafik oluştu.

Belçika basını Brüksel’in doğusundaki Tihange nükleer santralinin tahliye edildiğini bildirdi.

‘PATLAMAMIŞ BOMBA YÜKLÜ KEMER BULUNDU’

Belçika kanalı VTM’ye göre polis, havaalanında patlamamış bir bomba yüklü kemer bulundu. Belçika basını, bombanın kontrollü olarak imha edildiğini duyurdu.

BİR TÜRK AĞIR YARALI

Brüksel havalimanındaki bombalı saldırıda bir Türk ağır yaralı olarak Leuven hastanesine kaldırıldı.

Havaalanında çalışan bir Türk görevlinin DHA muhabirine verdiği bilgiye göre yaralıların arasında bir Türk bulunuyor. Havaalanındaki Türk görevli, çalışma arkadaşından haber alamadığını ve daha sonra hastaneye kaldırıldığını öğrendiklerini ifade etti. Görevli, önce silah seslerinin duyulduğu, ardından patlamanın gerçekleştiği bilgisini verdi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, bombalı saldırıların ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin acil durum komitesi COBRA’yı topladıkları ve Belçika’ya her tür yardıma hazır olduklarını açıkladı.

Avrupa Birliği Dönem Başkanı olan Hollanda Başbakanı Mark Rutte de “Belçika’nın kanlı bir saldırının hedefi olduğunu” belirttı, saldırıyı nefretle kınadığını söyledi. Hollanda, güney komşusu Belçika sınırında polisiye önlemleri sıkılaştırdı.

Fransa-Belçika sınırında karayolu geçişleri kapatıldı.

Paris, Londra ve Brüksel arasında hizmet veren Eurostar, Brüksel’e tüm tren seferlerini iptal etti.

AB BAKANI DA BRÜKSEL’İ SUÇLADI

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır’ın açıklaması ise dikkat çekti. A Haber canlı yayınında konuşan Bozkır, “Terör dünyayı sarmış durumda. Burada büyük ihtimalle DAEŞ terör örgütünün saldırısı olarak düşünülebilir. Terörle mücadelede AB’yi her zaman ayrı tutmak lazım. Ama ülkeler bazında gerektiği kadar mücadele yapılmayabiliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üç gün önce “Brüksel’de de bomba patlayabilir” demesinin ardından gerçekleşen saldırıyı yorumlayan Bozkır’ın” PKK bayraklarının Brüksel’de dalgalanması içimizi burktu” sözleri ise dikkat çekti.

Brüksel’de iki metro istasyonunda 3 patlama daha yaşandı. Tüm metro ağı kapatıldı.

Erdoğan’ın “bomba patlayabilir” dediği Brüksel’de iki patlama

Tehdit edilme sırası Avrupa’da: “Aynı bombalar sizin şehirlerinizde patladığında..”

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir