Suruç soruşturmasında 8.ay.. Ve hiç bir bilgi yok!

Suruç soruşturmasında 8 ayda tek ‘gelişme’, otopsi raporlarını ailelere ve avukatlarına vermek oldu! Gizlilik kararı nedeniyle DAİŞ üyesi canlı bombanın ailesinin ifadesinin alınıp alınmadığı bile bilinmiyor.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 33 devrimcinin öldürüldüğü katliamın üzerinden 8 ay geçti. Ancak Suruç savcılığının yürüttüğü soruşturmada tek bir ilerleme sağlanmazken, dosyadaki “gizlilik kararı” nedeniyle avukatlar ve aileler, canlı bomba Abdurrahman Alagöz’ün ailesinin ifadesinin alınıp alınmadığını dahi bilmiyor.

ETHA‘ya konuşan Suruç İçin Adalet Platformu avukatlarından Sezin Uçar, dosyadaki gizlilik kararı nedeniyle savcılığın 8 aydır ne tür bir işlem yaptığından dahi bilgilerinin olmadığını söyledi. Sadece katledilen devrimcilerin ailelerinin ifadelerinin alınmaya başlandığını belirten Uçar, “Bunu da ailelerden öğreniyoruz. Ancak bu da soruşturmanın esasına ilişkin bir gelişme değil. Ailelere, ‘Şikayetçi misin, değil misin?’ diye soruluyor. Zaten ailelerin şikayetçi olduklarına dair dilekçelerini daha öncesinde vermiştik” dedi.

Canlı bomba Abdurrahman Alagöz’ün ailesinin ifadesinin dahi alınıp alınmadığı yönünde kendilerine savcılık tarafından bir bilginin verilmediğine dikkat çeken Uçar, “8 ayda sadece otopsi raporlarını alabildik” dedi.

Avukat Sezin Uçar, Ankara katliamı soruşturmasında açığa çıkan veriler ile Adıyaman dosyasındaki verilere ilişkin Suruç kapsamında neler yapıldığını da savcılığa sorduklarını ancak buna da “gizlilik kararı” gerekçesiyle bir yanıt verilmediğini belirtti.

‘ELİMİZDE TEK BİR VERİ YOK’

Suruç İçin Adalat Platformu avukatlarından Sezin Uçar şöyle konuştu: “Dosya kapsamında tutuklanan kimse oldu mu? Bilmiyoruz. Ankara katliamı dosyası belli bir aşamaya geldi. Tutuklanan bazı insanlar oldu. Ancak Suruç’ta tek bir ilerleme sağlanmadı. Kamera görüntüleri ne oldu? Canlı bombanın yurtdışına giriş çıkış yaptığı tarihler neler? Bağlantıları kim? Bunların hiçbirine dair tek bir veri yok elimizde.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun da içinde olduğu yetkililer hakkında “katliamda sorumlulukları” bulundukları gerekçesiyle yaptıkları şikayetin de takipsizlikle sonuçlandığına dikkat çeken Uçar, “Suruç Emniyet Müdürü hakkında ‘görevi ihmal’ suçlamasından soruşturma açıldığı, bize verilen takipsizlik kararında yazıyor. Bu suçlamanın, katliam karşısındaki hafifliği bir yana, o soruşturmanın sonucuna dair bile bilgi verilmiyor.”

‘SURUÇ GAZİSİ ULAŞ ALANKUŞ 6 AYDIR CEZAEVİNDE’

Avukat Uçar, Suruç’un faillerinin yargılanması için hiçbir girişimde bulunmayan yargının Suruç’tan sağ çıkanları cezalandırmak söz konusu olduğunda elini çabuk tuttuğuna dikkat çekti ve ekledi: “Suruç gazisi müvekkilimiz Ulaş Alankuş, bir lisedeki basın açıklaması nedeniyle 6 aydır cezaevinde. Adana’daki Suruç gazisi müvekkilimiz Tülin Gür hakkında Suruç katliamı ile ilgili sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar nedeniyle hapis cezası verildi. Suruç gazisi müvekkilimiz Havva Cuştan, havuz medyası tarafından ‘canlı bomba’ ilan edildi. Ayrıca Suruç ve Ankara katliamı ile ilgili yapılan her eylem gözaltı ya da tutuklama gerekçesi. Müvekkilimiz Emre Demirel’in geçtiğimiz günlerde tutuklanmasının iki gerekçesi var. Birincisi; Suruç katliamı protestosuna katılmak. İkincisi; Ankara katliamı protestosuna katılmak. Katliamı protesto edenlere karşı jet hızında davranan yargı, katliamın sorumlularına dair kılını kıpırdatmıyor.”

Suruç katliamının da benzer katliamlar gibi üzerinin kapatılması riskine dikkat çeken Uçar, “Birincisi; canlı bombanın bağlantıları araştırılmıyor. İkincisi de, AKP’nin son dönem politikalarına da bakılırsa, devlet yetkililerine dokundurtmayacaklar” dedi.

‘ADALET MÜCADELESİNİ GÜÇLENDİRMEKTEN BAŞKA YOL YOL’

“Katliamın cezasız kalmaması için adalet mücadelesini güçlendirmekten başka bir yol yok” diyen Avukat Uçar, aileler ile birlikte usanmadan adalet mücadelesini sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Uçar, son olarak şunları söyledi: “Suruç katliamı, uluslararası düzeyde de yargılama konusu yapılacak bir insanlık suçu. Bir gün tüm sorumluları adaletin önün çıkacak.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir