Van kuşatma altındaki Yüksekova’ya yürüyecek

Van’dan, HDP, DBP, KJA ve KURDİ-DER’in de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşu ve siyasi partiler öncülüğünde kuşatma altındaki Yüksekova’ya (Gever) yürüyüş yapılacak.

gever ses verVan’da HDP, DBP, KJA ve KURDİ-DER’in de aralarında bulunduğu sivil toplum kuruluşu ve siyasi partiler öncülüğünde kuşatma altındaki Yüksekova’ya (Gever) gerçekleştirilecek yürüyüş için HDP il binasında basın açıklaması düzenlendi. HDP Van Milletvekili Tuba Hezer, ilçe belediye eşbaşkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, Gever kent merkezi ve mahallelerde sivillerin olduğunu ve gittikçe şiddetlenen çatışmalar nedeniyle kaygılarının arttığını söyleyerek, “Şiddetlenen çatışmalardan kaygılıyız. Bu durumu Cizre’de de yaşadık” dedi.

Gever’e yapılacak yürüyüş için yarın saat 09.00’da Nuda Kültür Merkezi önünde bir araya geleceklerini belirten Dilekçi, “Tüm halkımıza çağrımızdır herkes Gever yürüyüşüne katılarak, ablukayı kırmalıdır” dedi. Açıklamanın ardından kent merkezinde Gever yürüyüşü için bildiri dağıtıldı.

Erbaş: Gever’i yaşatmalıyız

Kürdistan’da “kamu güvenliği” adı altında katliamlar yaşandığını belirten HDP PM Üyesi Doğan Erbaş ise Cizre, Sur, Nusaybin, İdil ve Şırnak ile birlikte Gever’in de kentin yüksek noktalarına yerleştirilen tanklar ve yine yüzlerce asker ve polisle kuşatma altına alındığını söyledi. Gever’de aynı zamanda psikolojik bir savaşın da yürütüldüğünü söyleyen Erbaş, çeşitli söylentilerle kentin boşaltılmak istendiğini vurguladı. Gever’de hayata geçirilmek istenen katliamlara ancak direnişle cevap olunabileceğini belirten Erbaş, “AKP’nin başlattığı topyekün katliamcı politikalara bizim de topyekün bir direnişle karşılık vermemiz gerekiyor. Çağrımız bu yöndedir duyarlı tüm halkımızı yarın Nuda Kültür Merkezi önüne çağırıyoruz. Cizre’ye, Nusaybin’e, Silopi’ye yeterince sahip çıkamadık, bunun özeleştirisini vermemiz lazım. Gever, Cizre ve Sur olmasın, Gever’i yaşatmamız lazım” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir