HDP cinsel istismar skandalı hakkında Meclis Araştırması istedi AKP oylarıyla reddedildi

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Karaman’da Ensar Vakfı’na ait yurtlarda 45 çocuğa yönelik cinsel istismarı skandalının araştırılması ve çocuklara yönelik cinsel saldırı suçlarının önlenmesi amacıyla gerekli yasal ve idari tedbirlerin alınması için Meclis Araştırması istedi. Önerge AKP oylarıyla reddedildi.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, çocuklara yönelik cinsel istismarın araştırılması ve önlenmesi için TBMM’ye bir araştırma önergesi sundu. Kerestecioğlu, Karaman’da yaşanan cinsel taciz olayıyla ilgili olarak da Aile Bakanı Ramazanoğlu’nun açıklamalarına karşılık “Siz de bir kere istifa edin, bir kereden bir şey olmaz!” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Karaman’da, 9-10 yaşlarındaki çocukların uğradığı cinsel istismarın gündeme gelmesiyle birlikte “Türkiye’de çocuklara yönelik cinsel istismarın araştırılması ve çocuk istismarını önlemek konusunda gerekli tedbirlerin alınması için” bir araştırma önergesi verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Karaman’da Ensar Vakfı ile Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ne ait yurtlarda kalan 9-10 yaşlarındaki çocukların uğradığı cinsel istismarı Meclis gündemine taşıdı. Kerestecioğlu, çocuklara yönelik cinsel istismarın araştırılması ve önlenmesi için Meclis Araştırması istedi.

2014 yılında 18 bin 104 çocuk istismarı davası açılmış

Önergesinin gerekçesinde Türkiye’de, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün son paylaştığı verilere yer veren Kerestecioğlu, yalnızca 2014 yılında 18 bin 104 çocuk istismarı davası açıldığını ve davaların 13 bin 968’i mahkumiyetle sonuçlandığına dikkat çekti. Kerestecioğlu, “Fakat bugüne kadar çocuk istismarıyla ilgili kaç başvuru olduğu ve bunların kaçının dava konusu olduğu, Adalet Bakanlığı’nca açıklanmamıştır. Üstelik çocuk istismarı vakalarının pek çoğu ile ilgili başvuru yapılmadığı düşünüldüğünde rakamların çok daha yüksek olduğu ortaya çıkmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘Cinsel istismar vakası derinleştirilmiyor!’

Önergenin devamında ortaya çıkan çocuklara yönelik cinsel istismar skandalı üzerinde duran Kerestecioğlu, “Dava ile ilgili istismara uğradığı iddia olunan 8 çocuğun KAİM-DER, 2 çocuğun ise Ensar Vakfı ile ilişkili yurtlarda kaldığını belirten iddianame kabul edilmiştir. Ancak araştırma henüz derinleşmediğinden maalesef rakamın artacağından endişe duyulmaktadır” dedi.

‘Devletler çocukları korumakla yükümlü’

Türkiye’nin taraf olduğu Çocuk Haklar Sözleşmesi’ni de hatırlatan Kerestecioğlu, taraf devletlerin sözleşmenin 34. maddesine göre çocukların her türlü cinsel saldırıya karşı koruma güvencesi verdiğinin altını çizdi.

Devletin bu yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için çocuklara yönelik hizmetlerin izlenmesi gerektiğini belirten Kerestecioğlu, “Riski önceden fark edip önlemeye yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Korunma hakkıyla ifade edilen, yalnızca istismar yaşandıktan sonra devreye giren etkili bir sistemin değil; aynı zamanda önleyici bir sistemin de varlığıdır. Bunun için çocuğun temel haklarını kullanmasını güvence altına alacak ve yararlandığı hizmetler aracılığı ile izleyebilecek bir sistem kurulmalıdır” dedi.

Kerestecioğlu, önergesinin gerekçesinde şunları kaydetti: “Karaman’da yaşanan çocuk istismarı, çocuklarla çalışan kurumların şeffaf biçimde ruhsatlandırılması ve bu kurumlarda çalışan gönüllü kişiler ile personelin yani, çocuklarla iliski icinde çalısan kisilerin ise alımına ilişkin sınırlamalar ile eğitimlerine ilişkin koşullar getirilmesi gerektiğini de bir kez daha ortaya koymuştur.”

Kerestecioğlu, tüm bu sebeplerle, çocuk istismarıyla ilgili verilerin toplanması, izlenmesi, araştırılması ve çocuklara yönelik cinsel saldırı suçlarının önlenmesi amacıyla gerekli yasal ve idari tedbirlerin alınması için Meclis Araştırması talep etti.

Meclis Araştırma önergesi AKP oylarıyla reddedildi.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir