17 askerin yaşamını yitirdiği enkaza dönen karakola beyaz branda çekildi

Diyarbakır Lice’de resmi açıklamayla 3 askerin yerel kaynaklarca 17 askerin hayatını kaybettiği, 24 askerin ise yaralandığı açıklanan Mermer Jandarma Karakolu’na dönük bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonrası karakolun çevresi beyaz brandayla kapatıldı.

Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde bulunan Mermer Jandarma Karakolu’na yönelik dün gece bomba yüklü araçla düzenlenen saldırının izleri günün aydınlanması ile ortaya çıktı. Saldırı sonrası Genelkurmay tarafından yapılan yazılı açıklamada 3 askerin yaşamını yitirdiği, 24 askerin ise yaralandığı açıklanmıştı. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ise Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin ilgili kararı uyarınca, saldırıyla ilgili soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri vb. yayınlara yasak getirilmişti.

Bu önlemler alınan saldırının ardından saldırının gerçekleştiği karakolun çevresi beyaz brandayla kapatıldı. İş makinaları ile enkaz kaldırma çalışmasına girişildi. Saldırının etkisiyle devrilen elektrik tellerinin onarılmasıyla ilgili çalışmaların başladığı görüldü.

Edinilen bilgilere göre dün gece ki saldırı bomba yüklü aracın, karakolun güvenlik duvarına çarpmasıyla gerçekleştirildi. Karakolun önünde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ait bina ve kantarlar da patlama sonucu yerle bir oldu.

Patlamanın şiddeti ile karakola bir kilometre uzaklıkta bulunan bazı ev ve işyerleri dahi zarar gördü. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir