Demirtaş: Cizre’de savaş suçu işlendi

Demirtaş, Cizre’deki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, ilçede savaş suçu işlendiğini ancak halkın diz çökmeyerek AKP’den hesap soracağını belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak’ın Cizre ilçesindeki ‘vahşet bodrumları’nda incelemelerde bulunduktan sonra, beraberindeki heyetle birlikte birinci ‘vahşet bodrumu’nun önünde açıklama yaptı.

Demirtaş konuşmasında şunları söyledi:

“Cizre halkının dik duruşunu kutlamak gerekiyor. Burada maalesef yüzlerce insanımız katledildi. Kaybettiğimiz her bir kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine ve halkımıza sabır diliyorum. Şu anda bile üzerinden aylar geçmesine rağmen ne kadar vahim bir tablonun olduğu hala gözler önünde. Birkaç mahalle, sivil yerleşim alanları tank ve top atışlarıyla tümden yok edilmiş durumda. Burada bir savaş suçu işlenmiştir.

‘TUHAF BİRİMLER VAR; KİM OLDUKLARI BELLİ DEĞİL’

Sivillere ait yerleşim alanlarına orduya ait tank, top ve ağır silahlarla operasyon yapmak bir savaş suçudur. Aylardır Cizre’de bunlar yaşanıyor. İdil’de, Silopi’de, Şırnak’ta, Gever’de, Nusaybin’de benzer durumlar yaşanıyor ve aynı suç işleniyor. Ve maalesef ki Türkiye’nin bir kısmının bundan haberi bile yok. Görünmesin, duyulmasın diye basın üzerinde büyük bir baskı var. Halihazırda Cizre’nin bütün sokaklarında büyük bir baskı ve yasak devam ediyor. Gördüğünüz gibi burada bir eş genel başkan olarak ben açıklama yaparken bile 2911 sayılı yasaya aykırıdır diye müdahale etmeye çalışan tuhaf birimler var. Kim oldukları belli değil.

‘HALKIMIZ ASLA DİZ ÇÖKMEYECEK’

Buradaki vahşetin boyutunu görmek isteyen herkes bu gün Cizre’nin dik duruşunun yanında yer almalıdır. Yapılmaya çalışılan şey Cizre’yi yıldırmak, korkutmaktır. Ama herkes şunu bilmeli ki, faşist barbarlık karşısında halkımız asla diz çökmeyecektir.

Yaptığınız her türlü hukuksuzluğun hükümet olarak hesabını vereceksiniz. Kanunsuzluğun hesabını mutlaka vereceksiniz. Davutoğlu şunu bilmeli ki, şu emri verdiği için nasıl Bosna kasabı yargılandı, ceza aldıysa senin de bir gün ulusal veya uluslararası yargı önünde hesap vermen için elimizden geleni yapacağız. Sanmasınlar bu barbarlığı yapanların yanına kar kalacaktır. Ve sanmasınlar halkımız bu barbarlık karşısında korkacak, unutacak ve diz çökecektir.

Tüm halkımızı yıkımın olduğu yerlerle dayanışmaya çağırıyoruz. Her bir sokağımızı, caddemizi, iş yerimizi dayanışma içinde inşa edebilecek güçteyiz. Bu barbarlık tarihine karşı kahramanlık tarihini yazmış halkımızın 7’den 70’e herkesin yanında olduğunun bilinmesi lazım. Cizîr a Botan defalarca barbar zihniyetler tarafından teslim alınmaya çalışıldı. Bu gün de bunu yapmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Halkımız iradesinin etrafında dimdik, sağlam bir şekilde duracak ve bu gölgesinden bile korkan AKP zihniyetine asla pabuç bırakmayacaktır.

‘AKP MUTLAKA HESABINI VERECEK’

Barış dedikçe üstümüze tankla, topla halkımızın her bir yaşam birimine vahşice saldıranlar bu savaşın sorumlusudur. Hükümettir bunun sorumlusu. AKP’den başka bunun sorumlusu yoktur ve mutlaka bunun hesabını verecektir.”

Kitle, açıklamanın ardından “Direne direne kazanacağız” sloganıyla Nusaybin Caddesi üzerinden HDP Cizre İlçe Örgütü’ne geçti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir