Göz göre göre ölüm: Viyadük inşaatında yaşam halatı yoktu, iskele sabitlenmemişti

İzmir-Çanakkale Otoyolu inşaatında geçtiğimiz ağustos ayında iskelenin çökmesi ve dört işçinin ölümüyle ilgili bilirkişi raporu büyük ihmali ortaya koydu. Rapor, taşıyıcı kolonların bağlantı yerlerinin civatalarla sabitlenmediğini ve  21 metre yüksekte çalışan işçilerin düşmesini engellemek için yaşam halatının olmadığını ortaya koydu.

CANAKKALE - IZMIR OTOYOLU'NDAKI VIYADUK INSAATINDA BETON DOKULMESI SIRASINDA CELIK KONSTRUKSIYON ISKELENIN YIKILMASIYLA 4 KISININ HAYATLARINI KAYBETTIGI ACI OLAYIN BILIRKISI RAPORU ORTAYA CIKTI.FOTO: IZMIR DHA) (ARSIV)

İzmir -Çanakkale Otoyolu projesinin Çandarlı etabı viyadük inşaatında beton dökülürken, çelik konstrüksiyon iskele yıkılmış, viyadük üzerinde bulunan dört işçi, yaklaşık 150 ton harç ve demirin altında kalmıştı. Kaza yerine giden İzmir Büyükşehir Belediyesi, AKUT ile AFAD ekipleri, özel kimyasallar kullanıldığı için kısa sürede donan beton ve demirin altında kalan pompa operatörü İbrahim Yurt ile işçiler Mehmet Reşit Işık, Hakan Bilmez ve Sefer Aslan’ı kurtaramamıştı.

Bir aile şikayetten vazgeçmediibrahim Yurt2

Savcılık soruşturması sırasında işçilerin aileleri, maddi ve manevi zararlarının karşılandığını söyleyip şikayetlerinden vazgeçti. İbrahim Yurt’un ailesi ise şikayetinden vazgeçmedi.

İş güvenliği uzmanı, inşaat mühendisi ve jeofizik mühendisinden oluşturulan üç kişilik bilirkişi heyetinin hazırladığı raporda, dört işçiyi adeta bile bile ölüme götüren kusurlar sıralandı:

*Kalıp iskelesinin montajı sırasında, iskelenin taşıyıcı kolonlarının bağlantı yerlerinin hepsi civatalarla sabitlenmedi.

*İskelenin kurulumu uygun şekilde yapılmadı.

*İskelenin bazı bölümlerinin deforme olduğu saptandı.

*İskele ayakları, yere uygun şekilde sabitlenmedi.

*Yaklaşık 21 metre yükseklikte çalışan işçilerin yere düşmesinin engellenmesi için yaşam hattı oluşturulmadı.

*Betonun altından çıkartılan işçilerin üzerinde emniyet kemeri olmadığı görüldü.

*İskele bağlantılarının yeterli sağlamlıkta olmadığı, iki ayak arasındaki geçişin uygun bulunmadığı, iskelenin taşıyacağı azami yükün görünecek şekilde işaretlenmediği anlaşıldı.

Bu tespitlerden sonra raporda, şantiye şefi Aykan K.’nın asli kusurlu bulunduğuna yer verildi.

Olaydan hemen sonra tutuklanan ve yaklaşık bir ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen şantiye şefi Aykan K. hakkında iddianame de hazırlandı. Ayhan K. için ‘birden fazla kişinin taksirle ölümüne neden olmak’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. (Diken)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir