ABD: Diplomatlarımızın Dündar ve Gül’ün davasını izlemesi prosedürlere uygun

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Can Dündar ve Erdem Gül’ün duruşmasına katılan konsoloslara tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine karşılık, “Ev sahibi ülkenin siyasi, yargısal ve diğer gelişmelerini izleme ve hakkında rapor hazırlamak tamamen normal diplomatik prosüdürlere uygundur” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kirby, Amerikalı diplomatlarının Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’ları duruşmasını izlediği ve onlara desteklerinin sürüp sürmediği yönündeki soruya karşılık şunları söyledi:

“Evet, o duruşmanın açılışında Amerikan temsilcileri de vardı. Ev sahibi ülkenin siyasi, yargısal ve diğer gelişmelerini izleme ve hakkında rapor hazırlamak tamamen normal diplomatik prosüdürlere uygundur. Bu ilk defa olmadı ve emin olun ki bu tür yargısal prosüdürleri izlememiz son defa da olmayacak.”

‘DAVANIN ERİŞİME KAPATILMASINI ESEFLE KARŞILIYORUZ’

Cumhuriyet’ten İlhan Tanır’ın haberine göre Kirby sözlerine şöyle devam etti:

“Kişisel olarak bu davanın kamu, medya ve diplomatik erişime kapatılarak özel şekilde yapılmasını da esefle karşılıyoruz. Bu esef verici bir durum. Ve üçüncü olarak da bunu benim daha önce söylediğimi duydunuz, biz Türk hükümetinin kendi anayasasında da korunan adli yargı, yargısal bağımsızlık ve basın özgürlüğü de dahil olmak üzere ifade özgürlüğüne bağlı kalmaları çağrısını yapmaya devam ediyoruz.”

‘CEVAP VEREREK ŞEREFLENDİRMEYECEĞİM’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetine yakın medyanın ABD hükümeti ve Başkan Barack Obama’yı Erdoğan’ı devirmekle ilgili suçlamaları sorulduğunda Kirby, “O kadar saçmasapan bir iddia ki buna cevap vererek şereflendirmeyeceğim” dedi.

Bu iddiaların, önümüzdeki günlerde Washington’da olması beklenen Erdoğan’a yakın medya tarafından dile getirilmesi sorulduğunda ise Kirby, “Kimden geldiği umurumda değil. Bu saçma ve ABD’den bir cevabı hak etmiyor” yanıtını verdi.

‘IŞİD, TÜRKİYE SINIRINI YOL GİBİ KULLANMAYA DEVAM EDİYOR’

Kirby ayrıca, “Türkiye, sınırdan IŞİD’in yabancı savaşçıların ve ihtiyaçların geçmesinde bir yol olmaya devam ediyor” diye konuştu.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir