AKP’den DBP’li belediyelere kayyum yöntemiyle el koyma hazırlığı

Her fırsatta “milli iradeden” bahseden ve demokrasilerde sandığın önemine işaret eden AKP, Kürtlerin ortaya koyduğu iradeyi geçersiz kılacak düzenlemelere başvurdu. Bir yandan Kürtlerin parlamentoya gönderdiği milletvekillerine “dokunmaya” çalışan AKP, bu kez de milyonlarca insanın oyunu alan DBP’li belediye başkanlarını görevden alarak yerine kendisinin atama yapacağı düzenleme hazırlama yoluna gitti.

AKP hükümeti, devreye koyduğu savaş konseptinde halkın belediyelerine el koymak için çalışmaları hızlandırdı. Yerel Yönetimler Kanunu’nda kimi değişiklikler üzerinde çalışma yürüten AKP, belediye başkanlarının “teröre bulaştığı” iddiasıyla görevden alarak, yerlerine kamu yöneticileri atama planı içerisinde.

Kayyum atamaları

AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, konuya ilişkin yerel yönetimler reformuyla ilgili yasa taslağı çalışmalarının tamamladıklarını kaydetti. Son çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte taslağın Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunulacağını belirten Özhaseki, yasanın onaylanmasıyla birlikte görevden alınan belediye başkanlarının yerine kayyum benzeri bir atama yapılacağını söyledi.

Büyükşehir ve illerde İçişleri Bakanlığı’nca atama olacak

Özhaseki, şu ifadeleri kullandı: “Görevini kötüye kullanana ya da yapmayana ihtar veriliyor, uyarılıyor, süre veriliyor. İkincisi apayrı bir şey; çünkü terör olunca her şey biter, demokrasi kalmaz. Oradaki mesele, teröre ilişeni görevden almayla ilgili. Görevden alınan belediye başkanının yerine, büyükşehirlerde ve illerde İçişleri Bakanlığı, belde ve ilçelerde valiler birini atayacak.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir