Brüksel’deki çadır eylemi sona erdi

Kuzey Kürdistan’daki soykırım saldırılarını protesto etmek ve dikkat çekmek amacıyla 15 Mart’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de başlayan çadır eylemi sona erdi.

Saray’ın Kürdistan başta olmak üzere halklara karşı başlattığı savaşı protesto etmek ve Avrupa kamuoyunda dikkat çekmek amacıyla 15 Mart’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de başlayan çadır eylemi sona erdi.

Basın toplantısına KCK Yürütme Kurulu Üyesi Zübeyir Aydar, KNK Eski Eşbaşkanı Tahir Kemalizade, KNK Konseyi Üyesi Adem Uzun, Brüksel Demokratik Toplum Merkezi Eşbaşkanı Arife Soysüren ile çok sayıda Kürt siyasetçi hazır bulundu.

Basın toplantısında konuşan Adem Uzun, Türk devletinin Kuzey Kürdistan’daki katliamları kınadı. Kürdistan’da yapılan katliamları demokratik bir şekilde protesto etmek için çadır açtıklarını söyleyen Uzun, “Hiç bir şeye tahammül edemeyen Türk devletini kapatmak için Belçika nezdinde birçok girişimlerde bulundu. Ancak Brüksel belediyesi Türkiye’nin taleplerine olumsuz cevap verdi. Kürtlerin ısrarla bu çadır eyleminin sürdü” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çadırlarına karşı çıkmanın altında her kese diz çöktürme mantığı yattığını belirten Uzun şunları söyledi: “Erdoğan’ın çadırının kaldırma girişiminin ana mantığı herkese diz çöktürmektir. Ama buna Kürtler olduğu gibi Avrupalılar da itibar etmemiştir. Bu anlamda çadır Kürtlerin planladığı gibi bugün sonlandırılıyor. Çadır eylemine katılan tüm Kürtlerin ve dostlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Eylemlerini değişik yöntemlerle sürdüreceğiz.”

Brüksel katliamında hayatını kaybedenlerin ailelerine de baş sağlığı dileyen Uzun, Avrupa’dan da DAİŞ’i destekleyen Türkiye’den hesap sorulması çağrısında bulundu.

‘KADINLAR EYLEMLERİN ÖN ÖNÜNDE YER ALDI’

Brüksel Demokratik Halk Merkezi Eşbaşkanı Arife Soysüren ise Türk devletinin Kuzey Kürdistan’da yaptığı katliamlara karşı Avrupa’da en çok kadınlar tepki gösterdiğini belirterek, “Bu çadır eylemlerinde de kadınlar sürekli eylemlerdeydi. Kürt kadınları bundan sonra da yapılacak bütün eylemlerin en önünde olacaklar” diye konuştu.

Zübeyir Aydar ve Tahir Kemalizade de yaptıkları konuşmada katılımcılara teşekkür ederek, katliamlara karşı Kürtlerin eylemlerinin süreceğini söyledi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir