“Kadınlar savaşa ve yıkıma karşı yaşamı birlikte inşa ediyor”

“Cizre’den Sur’a Kadın Dayanışması Koordinasyonu”, “Kürdistanlı kadınlar yalnız değildir” sloganıyla Şengal ve Kobanê sürecinde oluşturulan kadın dayanışmasını yeniden canlandırıyor. Kadınlar, AKP’nin yakıp, yıktığı Cizre, Sur, Silopi, Dargeçit, Şırnak, Nusaybin’deki kadınlarla dayanışmak üzere yardım kampanyası başlattı.

Aralarında HDP, HDK, DİSK, KESK, TMMOB, Alevi derneklerinin de bulunduğu “Cizre’den Sur’a Kadın Dayanışması Koordinasyonu”, “Kürdistanlı kadınlar yalnız değildir” şiarıyla başlatılan ve Şengal ile Kobanê sürecinde kurulan dayanışma köprüsünü yeniden canlandırıyor. Kadınlar, Cizre, Sur, Silopi, Dargeçit, Şırnak, Nusaybin’de kullanılabilecek tek bir eşyası dahi kalmayan Kürt halkıyla dayanışma kampanyası başlattıklarını İHD İstanbul Şube binasında yaptıkları basın toplantısı ile duyurdu. Toplantının yapıldığı salona, “Kadınlar savaşa ve yıkıma karşı yaşamı birlikte inşa ediyor” yazılı pankart asıldı.

‘Kadınlarla dayanışmayı büyütmek için’

Toplantıda ilk olarak konuşan HDK Kadın Koordinasyon üyesi Benazir Coşkun, yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda bin 100 evin yıkıldığını ve 10 bin evin ise hasar gördüğünü, eşyaların ise kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Savaşın kadın özelinde sonuçlarına da tanıklık ettiklerini belirten Coşkun, kadın direnişi yanında mücadele yürüten Kürdistanlı kadınlarla dayanışmayı büyütmek için bu kampanyaya başladıklarını ifade etti.

‘Dünyanın gözü önünde yaşamlarını yitiriyorlar’

Daha sonra koordinasyon adına açıklama yapan HDK Kadın Meclis üyesi Feray Mertoğlu da, bastırılamayan halk iradesine karşı hükümetin tanklarla kenti kuşatarak,bombalayarak kendi iradesini zor yoluyla tesis etmeye çalıştığını vurguladı. Mertoğlu, “Ekonomik, sosyal ve kültürel hayatın durduğu elektrik ve suyun olmadığı, eczane ve fırınların kapalı olduğu bir ortamda çocuklar kadınlar ve yaşlılar tüm dünyanın gözü önünde yaşamlarını yitirmektedir. Ablukanın kalkması ardından gelen görüntü ve raporlarda devletin kudretini sergilediği Cizre, Silopi, İdil, Şırnak, Nusaybin, Dargeçit, Sur ve Gever’de bütün vahşi politikalar, yapılan hasar tespit çalışmaları ile kanıtlanmıştır. Halklarımızın direnişte ön safta duran kadınların şimdi kadın dayanışmasına ihtiyacı vardır” diye konuştu.

‘Dayanışmasının köprülerini örüyoruz’

Kürdistan’daki direnişi kadın özgürlük mücadelesinin çok önemli bir parçası olarak gördüklerini ve sahiplendiklerini dile getiren Mertoğlu, “Bu temelde bütün kadınları, ‘Kürdistanlı kadınlar yalnız değildir’ şiarıyla Şengal, Kobanê sürecinde ördüğümüz kadın dayanışma ve yoldaşlık ağlarını yeniden daha güçlü bir şekilde örmeye, omuz omuza vermeye çağırıyoruz” dedi.

Mertoğlu, son olarak, yerellerde kermesler ve stant çalışmaları eşliğinde toplanacak yardımların HDP İlçe örgütlerinde oluşturulan komisyonlarına teslim edilebileceğini duyurdu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir