Şaka gibi! Bakan Bozdağ: #WeLoveErdogan etiketinin kaldırılması küresel operasyon

Adalet Bakanı Bozdağ, Twitter’da yer alan #WeLoveErdoğan etiketinin kaldırılmasını, Cumhurbaşkanına karşı yürütülen küresel operasyonun bir yansıması olarak değerlendirdi.

Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bekir Bozdağ, Twitter’da #WeLoveErdoğan hastag’inin silinmesiyle ilgili, “Cumhurbaşkanımızın şahsına dönük içeride bazı çevreler ve dışarıda da bazı güçler, ortak bir itibarsızlaştırma kampanyası yürütüyorlar” dedi.

“Terör örgütleri Twitter’ı kullandığında ve müdahale edilmesi talebinde bulunulduğunda Twitter’ın ‘Biz özgür bir platformuz’ diye tavır koyduğunu dile getiren Bozdağ şunları söyledi:

“Twitter yetkililerine ben soruyorum; kim talimat verdi, #WeLoveErdoğan hashtag’ini kaldırdınız? Bir ülke mi, bir kişi mi, bir terör örgütü mü veya başka biri mi talimat verdi? Merak ediyorum, özgürlük ilkeleri içerisinde #WeLoveErdoğan mesajını kullanmak, yaymak Twitter ilkelerine aykırı mı, aykırıysa hangi ilkesine aykırı? İnsanların birine dair sevgisini ifade etmesi nasıl Twitter’ı rahatsız ediyor? Onun için bu da Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı yürütülen kürsel operasyonunun bir yansımasıdır diye düşünüyorum.”

TWİTTER’DAN TÜRKÇE AÇIKLAMA

Konuya ilişkin açıklama yapan Twitter, “Gündemdekiler bir konunun toplamdaki rağbetine göre değil, atılan tweet’lerin hızını ölçen bir algoritmaya göre belirlenir” dedi.

Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında Twitter üzerinden başlatılan #WeLoveErdogan​ kampanya hastagi, TT’de durdu daha sonra da Twitter tarafından düşürüldü.

Havuz medyasının ‘Twitter Erdoğan’ı hazmedemedi’ haberleri üzerine, bilişim uzmanları “durum Twitter’ın bot hesaplarla mücadelesi ve bot hesaplarla yapılan Hashtag çalışmalarının listeden kaldırılmasından ibaret” açıklaması yaptılar.

​​Twitter ve Facebook gibi sosyal ağlar, sahte kullanıcı denilen ‘bot’ hesapları tespit ettiği anda kullanım dışına itiyor. Aynı zamanda bot hesapların yaptığı hareketleri de ‘sakıncalı’ kategorisinde görüp o hareketleri de engelliyor.

AKP hükümetinin her başı sıkıştığında engellediği-kapattığı sosyal medyadan Bozdağ’ın “küresel operasyon” yakınmasının akabinde, Dışişleri bakanı Mevlut Çavuşoğlu “Susturamayacaksınız” ve Erdoğan’ın başdanışmanı Burhan Kuzu’da “Sizi Diktatörler” diyerek tepki gösterdi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir