Yurtta cinsel istismar “sıfır tolerans” diyen Aile Bakanlığı eliyle örtbas edildi

Yetiştirme yurdunda cinsel istismar örtbas edildi. İstismarı ortaya çıkaran nöbetçi memur açığa alındı, yurt müdürü istifa ettirildi.

Sivas’ta yurtta kalan 5 çocuk, kendilerinden daha büyük yaştaki çocukların cinsel istismarına maruz kaldı. Aile Bakanlığı, olay için müfettiş göndermedi. İhbarı yapan yurt müdürü istifa ettirildi.

Sözcü’nün haberine göre, Sivas’ta 12-18 yaş grubunda 35 çocuğun kaldığı Erkek Yetiştirme Yurdu’nda geçen aralık ayında cinsel istismar skandalı yaşandı.

Küçük yaştaki 5 çocuğa, yaşça daha büyük çocukların istismarda bulunduğu iddia edildiği gün, nöbetçi olan din görevlisi Fazıl Kuru ve ambar memuru Murat Göğüş nöbet defterine olayla ilgili herhangi bir kayıt düşmedi.

Olay, istismara uğrayan bir öğrencinin, başka bir gün nöbetçi memura durumu anlatmasıyla patlak verdi. İddiayı tutanağa bağlayan memur, bunu Yetiştirme Yurdu Müdürü Kadir Önder’e iletti.

ORTAYA ÇIKARAN MEMUR AÇIĞA ALINDI

ensar vakfı-aile bakanı

Ensar Vakfını savunurken Bakan Ramazanoğlu, “Çocuklara karşı her türlü şiddet cinsel istismar kadınlara karşı şiddet tecavüz, toplumsal şiddet bütün bunlar konusunda bugüne kadar söylediğim gibi bugün de bir defa daha altını çizerek söylemek istiyorum, sıfır toleransla hareket ediyoruz”

İddiaya göre tam bu noktada AKP’li bir siyasetçinin devreye girmesi üzerine Sivas Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Aykut olayı kapatmaya çalıştı. Olayı polise bildiren Yurt Müdürü Kadir Önder siyasi baskılar sonucu 8 yıllık görevinden istifa ettirildi, olayı ortaya çıkaran nöbetçi memur açığa alındı.

Cinsel istismara uğrayan çocukların ise farklı illere ve yurtlara gönderileceği bildirildi. Skandalın ortaya çıkmasından sonra Aile Bakanlığı soruşturma için müfettiş görevlendirmesi yoluna gitmedi. Valilik, iki maarif müfettişini olayı soruşturmak üzere “muhakkik-araştırmacı” olarak görevlendirdi. Konuyu yakından bilenler, bazı kişilerin korunması ve olayın onlar yönünden kapatılması için müfettiş değil, muhakkik görevlendirildiğini öne sürdü. Sivas Valisi Alim Barut, iddiaların adli ve idari yönden soruşturulduğunu açıkladı.

 

Aile Bakanı da Ensar Vakfı’na sahip çıktı: Bir kere rastlanmış olması karalama için gerekçe olamaz

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir