5 Haziran’da darbeye karşı demokrasi direnişine

HDP, “tek adam rejimi”ne karşı başlattığı halk buluşmalarının finalini, 5 Haziran’da “Darbeye karşı direniş mitingiyle” yapacak. HDP, Bakırköy’de düzenlenen mitinge tüm ezilenleri çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “tek adam diktatörlüğü”ne karşı, 29 noktada 14-15 Mayıs tarihinde başlatılan halk buluşmalarının finalini 5 Haziran’da Bakırköy Halk Pazarı’nda düzenleyeceği mitingle yapacak. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da katılacak.

5 haziran mitingi-istanbul

Tertip Komitesi Başkanı Feremez Erkan, mitingin halk buluşmalarının finali olacağını söyledi, “Elbetteki demokrasi mücadelemiz devam edecek. Sadece mitingle halk buluşmalarının finalini yapıyoruz” dedi.

7 Haziran seçimlerini hatırlatan Erkan, “Seçimlerden bu yana bu ülkede en az 4 tane ‘darbe’ diyebildiğimiz olaylar gerçekleşti. Dolayısıyla biz HDP olarak yaşananlara tepkisiz kalamazdık. Genel merkezimiz bu doğrultuda çeşitli halk buluşmaları planladı. Bu buluşmalar 29 noktada gerçekleşti” şeklinde konuştu.

5 haziran mitingi-istanbul-2

Halkların, ezilenlerin ve demokrasi güçlerinin dayanışmasına ihtiyaç duyduklarını belirten Erkan, son süreçte yaşananlardan dolayı ülkenin gidişatının çok vahim olduğuna dikkat çekti. “Tek adam rejimi”ne gidildiğini artık dile getirmeye gerek kalmadığını vurgulayan Erkan, “Kendileri beyan ediyorlar” şeklinde konuştu.

“Tek adam rejimi”nin kabul edilecek bir yönetim tarzı olmadığını kaydeden Erkan, “Bu hepimiz için kaygı verici bir durumdur. Özgürlüklerimiz, yaşamsal haklarımız, çevremiz risk altında” dedi.

‘MİTİNGİN HAYATİ BİR ÖNEMİ VAR’

Sorumluluğun çok büyük olduğunu ve herkesin üzerine bu sorumluluğun düştüğünü ifade eden Erkan, “Demokratik zeminde mücadele yürütmemiz gerekiyor. Partimiz, üye ve yöneticileri olarak biz üstümüze düşeni yapmaya hazırız. Yapacağız da!” diye konuştu.

En büyük desteği halklardan beklediklerini vurgulayan Erkan, 5 Haziran mitinginin hayati bir önemi olduğunu duyurdu, “Bakırköy Halk Pazarı’nı doldurduğumuz anda bahsettiğimiz tepkilerle göstermiş olacağız” dedi.

Tertip Komitesi’nin miting için alt yapı hazırlıklarını bitirdiğini söyleyen Erkan, son olarak İstanbul Valiliği’ne yapılan başvurunun cevabını beklediklerini belirtti.

Başvurunun kabul edilmemesi durumunda alternatiflerinin olduğunu söylen Feremez Erkan “Fakat onaylanması gerek. Çünkü, başvurduğumuz alan yasal olarak miting alanıdır. Siyasi bir parti olarak miting yapmak istiyoruz” dedi.

Yakın dönemde AKP’nin düzenlediği mitinge işaret eden Erkan, son dönemde eylemleri engellemek için, sarf edilen “güvenlik” gerekçesini hatırlattı, “Yasaklamaları için de ‘güvenlik’ gerekçesi ortadan kalkıyor” dedi.

‘BAKIRKÖY ALANINI DOLDURMAK İSTİYORUZ’

“Bu bizim yasal hakkımızdır. Tanımaları gerek!” diyen Erkan; Nusaybin ve Cizre’de yaşanan katliamlara ve Kürdistan’da süren Saray savaşını işaret ederek, “Acıları yaşıyoruz, acılarımız çok büyük, çok derin” dedi.

Bir daha aynı acıların yaşanmasını engellememenin tek yolunun mücadele olduğunu kaydeden Erkan, son olarak şöyle dedi: “O gün Bakırköy alanını doldurarak ses vermek istiyoruz. Aynı şekilde halklarımızın da sesimize ses vereceğini biliyoruz.”

Erkan, 5 Haziran 2016 günü Bakırköy Halk Pazarı’nda saat 12.00’de yapılacak olan “Darbeye karşı demokratik direniş” mitingine katılım çağrısı yaptı. (ETHA)

5 Haziran Diyarbakır “Darbeye karşı demokratik direniş” final mitingi için hazırlıklar tamam

4 Haziran Adana’da “Darbeye karşı direniş mitingi”ne çağrı..

 

5 haziran mitingi-istanbul
3 thoughts on “5 Haziran’da darbeye karşı demokrasi direnişine

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir