CHP’li Avcılar Belediyesinin işten çıkardığı işçilere destek büyüyor

CHP Avcılar Belediyesi’ne bağlı taşeron firmada işten çıkarılan işçilerin direnişi bir ayını geride bırakırken, Sendikal Güç Birliği Platformu Marmara Caddesi’nde düzenlediği yürüyüş ile işçilere destek verildi.

Sendikal Güç Birliği Platformu’na bağlı işçiler, CHP’li Avcılar Belediyesi’ne bağlı taşeron firmada sendikaya üye oldukları için işten çıkartılan 27 işçiye destek olmak amacıyla Marmara Caddesi’nden belediyeye kadar yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe sendika şube başkanları, Avcılar Emek ve Demokrasi Güçleri, EMEP, Mücadele Birliği üyeleri de destek verirken, yürüyüş sırasında işten çıkarılan ve direnişte olan işçilerin çocuklarının giydikleri yöresel kıyafetler dikkat çekti.

Yürüyüş boyunca sık sık “Önce insan dediler aştan işten ettiler”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Taşeron işçisi yalnız değildir”, “Sendika hakkımız engellenemez” sloganları atıldı. Belediye önünde konuşan Belediye İş 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir, “Önümüzde ramazan ayı var ve işçi arkadaşlarımız 30 gündür direnişlerini sürdürüyorlar ve haklarını alana kadar da direnişe devam edecekler” dedi.

İşçiler sendikalı oldukları için atıldı

Özdemir’in ardından Belediye İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul, konuştu. Yurdakul, buraya bir konuşma yapmaya gelmediğini sadece direnişte olan işçi arkadaşlarını ziyaret etmeye deldiğini belirterek CHP’li Belediye Başkanı Handan Toprak’a bir mesajının olduğunu söyledi. Yurdakul, “Burada bir hata oldu, önümüz ramazan ayı bu çocuklara işçi arkadaşlarımız ekmek götürecek ve bu hatayı kabul edin” dedi. Yurdakul, son olarak işçilerin haksız yere işten atıldığını belirterek atılma gerekçesi olarak da iş kanunun 25/2 maddesi uyarınca atılmasını ise kabul edilemez olduğunu belirtti. Bu maddenin anlamı işçinin ahlaksızlık yaptığını söyleyen Yurdakul, “Bu çocuklar sokaklarda babam ahlaksızlık yaptı mı diyecekler. Eğer yapmış olsalar ben susacağım ama işçiler sendikalı oldukları için işten atıldılar” dedi.

Açıklama sloganlar ile sona erdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir