Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusu

İHD İstanbul Şubesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında kullandığı nefret ifadeleri nedeniyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve aşağılama suçlarından suç duyurusunda bulundu.

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon üyeleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında Amed ziyareti ve İstanbul “fetih şöleninde” yaptığı konuşmalarda halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği ve aşağılama suçlarını işlediği için İstanbul Adliyesi’ne suç duyurusunda bulundu.

İHD’liler suç duyurusuna ilişkin adliye önünde basın açıklaması yaptı. İHD Genel Başkan Yardımcısı Meral Çıldır ve insan hakları savunucusu avukat Eren Keskin’in de katıldığı açıklamada basın metnini İHD İstanbul Şubesi Şube Sekreteri Leyla Havva Kaya okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 28 Mayıs 2016 tarihinde Amed’de bir tesis açılışında yaptığı ve İstanbul’da düzenlenen “fetih şöleninde” HDP’li vekiller kastederek “Bunlar Ateist, bunlar Zerdüşt bunlardan bir şey olmaz. Bunlar bizim değerlerimize hakaret ediyorlar” şeklinde bir konuşma yaptığını hatırlatan Kaya, konuşmanın içerik olarak anayasanın “herkesin din ve inanç ve düşünce özgürlüğüne sahip olduğunu” belirten ilgili maddelerini ihlal ettiğini söyledi.

Kaya, gerek anayasada gerek ceza yasasında suç olarak tanımlanan ve Türkiye’nin imza attığı uluslararası sözleşmelerle yükümlülüğe altına alınan düşünce, din ve vicdan özgürlüğü hakkının bizzat devletin en üst kurumunun temsilcisi olan kişi tarafından ihlal edildiğini ve yaptırımsız kalınmamalı düşüncesinde olduklarını söyledi.

Açıklamanın ardından İHD’liler avukatları aracılığıyla suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir