DAİŞ, Türkiye’den geçişler için iletişim bürosu kurmuş

DAİŞ’e katılmak için Antep’e gelen şahısların hangi ağ üzerinden sınırdan geçirildiği ve örgüte katılımlarının sağlandığı, emniyet tarafından yapılan telefon dinlemeleriyle ortaya çıktı. Kalınan otellerden ticari taksiye kadar geniş bir ağ üzerinden yürütülen DAİŞ’in bu geçiş ağı, Türkiye’den alınan bir telefon hattıyla çalışan “iletişim bürosuna” bağlı çalışırken, buradan şifre almayanların sınırdan geçirilmediği de kayıtlarla ortaya çıktı.

DAİŞ çetelerinin sınır hattını lojistik ve çete üyesi geçişinde emniyetin bilgisi dâhilinde çok rahat bir şekilde kullandıkları tape kayıtları ile ortaya çıktı. 2014’te emniyet tarafından dinlenen ve 12 yıl boyunca aranmasına rağmen “yakalanmayan” DAİŞ’in sözde sınır emiri olan İlhami Balı’ya ait dinleme kayıtları, DAİŞ’in kurduğu ağla binlerce kişiyi Antep ve Hatay sınırından nasıl Suriye’ye geçirttiğini gözler önüne serdi.

Buna göre, sınırı geçmek isteyenler için referans gösterecekleri bir iletişim bürosu dahi kurulmuş. Bu büroya yapılan bildirimin akabinde buradan alınan şifrenin ardından örgüte katılmak isteyen kişiler, DAİŞ’in sözde sınır emiri İlhami Balı ile iletişime geçtikten sonra kimi zaman DAİŞ’e çalışan ticari taksiciler, kimi zaman da kuryeler aracığıyla sınırdan geçirildi.

Önce Türkiye hatlı iletişim bürosu bilgilendiriliyor

DAİŞ’e katılmak isteyenlerin ilk olarak “iletişim bürosu” olarak tabir edilen bir numarayı aradıkları ve sonrasında geçiş için kurulan ağla irtibata geçtikleri telefon görüşmelerine yansıdı. 16 Aralık 2014’te gerçekleşen bir görüşmede, “X erkek şahıs” olarak kayıtlara geçen bir kişi, bu yapılanmanın içerisinde yer alan Uğur Mazlu isimli bir kişiyi aradı. Ankara’dan geldiklerini söyleyen Mazlum, karşısındaki şahsa 5 kişi olduklarını ve Suriye’ye geçmek istediklerini söyledi.

Ancak karşıdaki kişinin “İletişimi aradınız abi. İletişimin numarası var, onları aradınız mı?” diye sorması üzerine Mazlu, “Ebu İbrahim’i aramıştım” yanıtını verdi.

Geçişler iletişim bürosundan alınan şifre ile sağlandı

Ancak karşıdaki şahıs, geçişler için söz konusu ismin değil “iletişim bürosunun” aranması gerektiğini yönünde uyarıda bulunarak şöyle yanıt veriyor:
X erkek: Abi o değil. Şimdi beni kim arıyor biliyor musun? Beni iletişim bürosu var, onlar beni arıyorlar. Sizin telefon numaranızı bana gönderiyorlar ve benim telefon numaramı size gönderiyorlar. Çünkü ben aramızda onla bir şifre var, onlar söylerse ben sizi kabul edebilirim.”

Bunun üzerine karşıdaki şahıs, Mazlu’ya iletişim bürosu olarak 0537 ile başlayan ve Türkiye hattı olan ancak şu an kullanılmayan bir telefon numarası vererek, “iletişim bürosu” ile yapılacak olan görüşme sonrasında verilecek şifre ile geçişlerin kabul edilebileceğini söyledi.

Geçecek üyelerin konaklaması için otel dahi ayarlanmış

Geçiş için havayolu ya da karayoluyla DAİŞ’e katılmak için Antep’e gelenlerin, geçişleri sağlanıncaya kadar kimi otellerde konaklattırıldıkları da söz konusu tape kayıtlarına yansıdı.

Aralarında Rusların da bulunduğu 11 kişi otel odasında geçişi bekledi

20 Kasım 2014 günü, Oleksandr Pushchuk ismine ve İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bir adres üzerine kayıtlı olan bir telefondan DAİŞ’in sözde emiri Balı arandı. Numarasını Ebu Haris isimli birinden aldığını söyleyen şahıs, Balı’ya 11 kişi olduklarını ve Antep’te Murat Otel’de olduklarını söyledi. Bu sırada karşıdakine “Rus musun” diye soran Balı, otelde geçiş için bekleyenlerin yanına birini göndereceğini ve onun aracılığıyla sınırdan geçirileceklerini söyledi. Bunun için de kendisini arayan şahıstan kaldığı odanın numarasını istedi. 203 yanıtını alan Balı, otelin “Büyük Murat mı ya da küçük Murat mı?” olduğunu sorarken, Büyük Murat Otel yanıtını aldıktan sonra kısa bir süre sonra gelecek kişinin ilk olarak 5 kişiyi ardından da geriye kalan 6 kişiyi alarak sınırı geçireceğini söyledi.

Bir başka görüşme tutanağında ise Balı, Tilmen Otel’de bir kadının olduğunu ve üzerinde para bulunmadığını belirterek, aradığı kişiden otele giderek onu almasını istedi.

Ticari taksiciler de geçiş ağın içerisinde

Kimi zaman kuryelerin kullanıldığı geçişler için kimi zaman doğrudan ticari taksilerin geçiş noktasında kadar DAİŞ çetelerini getirdiği de aynı şekilde bu görüşmelerden birine yansıdı.

18 Kasım 2014 tarihinde saat 09.55’te yapılan bir görüşmeye ait kayıtlarda Balı, taksiye binen sözde “misafir” olarak adlandırdıkları DAİŞ çetelerinin geçişlerinin sağlanacağı noktaya getirilmeleri için taksiciyle bir görüşme gerçekleştirdi. İlk olarak geçiş yapacak olan kişi Balı’yla konuştuktan sonra taksiciye veriyorum derken, taksici Balı’dan herhangi bir ses gelmeden doğrudan “Abi arkadaşları caminin oraya mı getirecem?” diye sordu.
Taksiciye “Elbeyli’ne getirecen” diyen Balı, taksiciden “Tamam işte caminin ora demi Elbeyli Cami’nin ora” yanıtını alınca, taksiciyi onayladı. Bu sırada taksici, ‘Ebubekir’ kod ismiyle tanınan Balı’ya “Abi Ebubekir sen değil miydin?” diye sorarken, görüşmedeki bu diyalog taksicinin Balı ile iletişimde olduğunu ve geçişler için belirlenen noktayı dahi bildiğini de gözler önüne serdi.

Geçiş noktaları Deva Otel, halı saha

Antep’e gelenlerin durmaksızın geçişlerinin sağlanması noktasında kuryelere ulaşmak için daha önceden belirledikleri noktalar da yine bu telefon görüşmelerine yansıdı. Bunlardan birisi Deva Hastanesi olarak kayıtlara geçerken, kimi zaman Elbeyli girişinde bulunan bir petrol ofisi ve aynı muhitte bulunan bir halı sahanın da geçişler için toplanma noktası olarak kullandığı anlaşılıyor.

Sınır hattında kuşçu Memed son adres

Bu ağ üzerinden sınır hattına kadar ulaşan çete üyelerinin büyük bir bölümü doğrudan kuryeler aracılığıyla sınırdan geçirilerek, Balı’ya ya da onunla birlikte hareket eden diğer çete üyelerine ulaştırıldı.

Bu geçişler için kimi zaman ise sınırın sıfır noktasındaki köylerde doğrudan Balı’ya çalışan Kuşçu Mehmed’in evi kullanıldı. Yine Ankara’dan geldiğini belirterek Balı’yı arayan Sedat Yener isimli bir şahsın da İbrahim’in arkadaşı olduğu, Antep’e geldiği ve sınırı geçmek istediği içeriğine yönündeki görüşmesi de kayıtlara girdi. Balı, kendisini arayan bu kişiden Elbeyli’ye bağlı Beylerbeyi köyündeki Kuşçu Mehmed’in evine geçmesini istedi.

18 Kasım günü gerçekleşen o görüşmede kayıtlara şu şekilde geçti:

“Sedat Yener: Elbeyli’nin neresine geleyim?
Balı: Neresini biliyon abi?
Sedat Yener: Vallaha hemen hemen her tarafını biliyorum ya.
Balı: Beylerbeyi.
Sedat Yener: Elbey köyünde de gelebilirim ama geçen hatırlarsan mezarlık için konuşmuştuk, orada jandarma çevirdi bizi, mezarlık olmasında.
Balı: Beylerbeyi’nin oraya gel abi, Beylerbeyi’ni biliyon mu?
Sedat Yener: Beylerbeyi köyünü biliyorum.
Balı: Evet. Kuşçu Mehmed’in direk evine git abi.
Görüşmede ismi geçen Kuşçu Mehmed, söz konusu tape kayıtlarında onlarca kez ismi geçen DAİŞ kuryelerinden birisi. Öyle ki kimi zaman lojistiklerin geçirilmesinde, kimi zaman giriş çıkışlar için yapılan birçok görüşmede Kuşçu Mehmed’in ismi sık sık geçiyor.” (Hayri DEMİR – DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir