Diyarbakır “Darbeye karşı demokratik direniş” final mitingi için hazırlıklar tamam

Halkın iradesine Meclis eliyle yapılan darbeye karşı 5 Haziran’da Diyarbakır’da düzenlenecek ve yüzbinlerin katılması beklenen “Darbeye karşı demokratik direniş” mitingi için, güvenlik, sağlık, hukuk ve teknik hazırlıklar son aşamaya geldi. Kendi güvenliklerini kendilerinin sağlayacağını belirten Tertip Komitesi Sözcüsü Abbas Ercan, 500 gönüllüyle alanda güvenliği sağlayacaklarını, hukuk, sağlık ve teknik konularda da çalışmalarını yürüttüklerini söyledi.

Haziran ve tekrar edilen Kasım 2015 genel seçimlerinde HDP’nin başarısına ve halk desteğine tahammül gösteremeyen AKP, CHP ve MHP’nin dokunulmazlıkları kaldırmasına karşı, HDP ve DTK’nin “Darbeye karşı demokratik direniş” şiarıyla başlattığı halk buluşmalarının final mitingi 5 Haziran’da Amed’de (Diyarbakır) düzenlenecek. Geçen yıl HDP’nin kentte düzenlediği seçim mitingine bombalı saldırının yapıldığı 5 Haziran günü, miting için özellikle seçilirken, final mitingine büyük önem verilerek hazırlıklar yapılıyor. 5 Haziran (İstasyon) Meydanı’nda düzenlenecek ve yüzbinlerin katılması beklenen miting için günlerdir tertip komitesi hazırlıklar yapıyor. Tertip Komitesi Sözcüsü Abbas Ercan, 5 Haziran için büyük bir emekle çalışma yürüttüklerini ve miting günü Amed halkını alana beklediklerini ifade etti.

Güvenlik sıkı tutulacak

Birçok hazırlıklarının olduğunu anlatan Ercan, en çok üzerinde durdukları konuların başında güvenliğin geldiğini vurguladı. Miting güvenliği için 500 kişi belirlediklerini aktaran Ercan, miting alanına giriş yapılacak 4 noktada kontroller yapılacağını söyledi. Miting öncesinde de alanın güvenliğini sağlayacak kontrollerin yapılacağını dile getiren Ercan, kendi güvenliklerini alacaklarına dikkat çekti. Alanda oluşabilecek herhangi bir sorundan kaynaklı ambulans hazır bulundurulacağını aktaran Ercan, belirledikleri alanlarda ambulanslar bekletileceğini, hukuksal sorunların çözümü için de oluşturdukları hukuk komisyonu kurduklarını dile getirdi.

’70 bin bildiri dağıtacağız’

Amed merkez ve tüm ilçelerden toplu taşıma için araç ayarladıklarını belirten Ercan, 70 bin el bildirisi bastıklarını, bunları milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve yerel seçilmişlerle dağıtıp halkı mitinge davet edeceklerini ifade etti. Son ana kadar esnaf ziyaretleri, halk toplantılarıyla mitingin önem ve amacı anlatılacağını dile getiren Ercan, şimdiden halkın büyük bir ilgi gösterdiğini, Amed ve ilçelerinde 50’den fazla yerde pankart ve sloganlarla da çağrıların yapılacağını söyleyerek, “Özyönetimle özgür yaşama”, “Namusumuz özgürlüğümüzdür”, “İrademe dokunma” sloganlarının yer alacağını ifade etti.

‘Kürt halkı iradesine sahip çıkacak’

5 Haziran’da patlatılan bombalara inat büyük bir coşku ve direnişle alanda olacaklarını ifade eden Ercan, hiçleştirilmek istenen Kürt halkının, inadına iradesine, mücadelesine sahip çıkacağını dile getirdi.

Büyük ses ve sinevizyon sisteminin kurulacağı alana yoğun katılımın olması bekleniyor. Mitinge HDP, DBP, DTK, KJA, HDP eşbaşkanları, bölge milletvekilleri, belediye eşbaşkanlarının da katılacağı miting, saat 16.00’da başlayıp 19.00’a kadar sürmesi bekleniyor. (DİHA)

5 Haziran İstanbul’da darbeye karşı demokrasi direniş mitingi

4 Haziran Adana’da “Darbeye karşı direniş mitingi”ne çağrı..
3 thoughts on “Diyarbakır “Darbeye karşı demokratik direniş” final mitingi için hazırlıklar tamam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir