Ermeni Soykırımı tasarısına karşı Türkiye’nin kozu yine mülteciler

Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Almanya Federal Meclisi’nde 2 Haziran’da (yarın) yapılacak olan ‘1915 Ermeni soykırımı karar tasarısı’ oylaması nedeniyle gergin. 101 yıl önce Anadolu Ermenilerine yapılan katliamın, “soykırım” olarak nitelendirilmesinin öngören tasarıya ilişkin, Ankara ve Almanya arasında soğuk rüzgarlar esmeye başlarken, tasarının onaylanıp onaylanmayacağının nirengi noktası ‘mülteciler’. Türkiye’nin hemen her fırsatta kullandığı bu kozuna karşı, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan’ın “tasarı ile Türkiye-AB mülteci anlaşması arasında bağlantı kurmamalarını” istediği Alman parlamenterlerin ise nasıl bir karar vereceği merak konusu.

Hristiyan Birlik Partileri (CDU&CSU), Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından hazırlanıp yarın Almanya Federal Meclisi’nde oylamaya sunulacak olan ‘Ermeni soykırımı karar tasarısı’ Ankara-Berlin hattında soğuk rüzgarlar esmesine yol açtı. Hazırlanan tasarı, ‘101 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması’ başlığını taşıyor. Karar tasarısında “Ermeni soykırımı” ifadesine net şekilde yer verilmiş olması Türkiye ile Almanya arasında gerginliği arttırdı.

Tasarı Ankara’yı hareketlendirdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tasarının görüşülmesinin ve onaylanmasının önüne geçmek Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefon görüşmesi yaptı.

Uganda ziyareti öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Merkel ile telefon görüşmesi yaptığını açıklayan Erdoğan, “Dün Sayın Başbakan, Merkel ile görüşme yaptı. Ben de bugün görüştüm. Kendileri ‘Elimizden gelen gayreti göstereceğiz’ gibi ifadeler kullanıyor. Bizim sözde Ermeni soykırımı gibi bir problemimiz yok. Biz bu konuda rahatız. Bize bu şekilde yaklaşım gösterenler aslında iki ülke arasındaki gerek diplomatik gerek siyasi, gerek askeri… Bütün bunları zedeler. Öyle zannediyorum ki bunların hepsi düşünülecektir. Şu anda çıkmamış bir kararı değerlendirmeyi doğru bulmam. Bir karar çıkar, ondan sonra bunun değerlendirmesini gerek hükümetimiz gerek bizler beraber bunun değerlendirmesini yaparız. Ama çıkacak kararın bizim açımızdan bir bağlayıcılığı yoktur bu da böyle biline” dedi.

Merkel’e oylama oturumuna katılma çağrısı

Erdoğan’ın bu girişimlerine karşı, tasarının altında imzası olan partilerden biri olan Alman Yeşiller Partisi ise soykırım tasarısının oylanacağı oturuma Başbakan Merkel’in de katılmasını istedi.

Yeşiller Milletvekili Britta Haßelmann, Bild gazetesine verdiği demeçte, “Başbakan’ın mevcudiyetiyle bu zor ve önemli tartışmanın ehemmiyetini vurgulamasını arzulardım” dedi.

Yeni Başbakan Yıldırım’dan üstü örtülü tehdit

Ankara’da Kıbrıs ziyareti öncesinde gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan yeni Başbakan Binali Yıldırım ise, Türkiye’nin bu konuda gizleyecek bir şeyinin olmadığını, konunun incelenmesini istediklerini, ancak bunun tarihçiler tarafından yapılması gerektiğini dile getirdi. Soykırım tasarısına ilişkin olarak “Çok saçma bir oylama. Aslı astarı olmayan, 1915’te Birinci Dünya Savaşı şartlarında yaşanmış, her toplumda yaşanabilen, sıradan bir olaylar” ifadelerini kullanan Yıldırım’, bu sözlerinin devamında ise “Bunu siyasetin bir aracı haline getirirsek yanlış olur. O nedenle Almanya ile aramızdaki ilişkiler zedelenecektir, biz zedelenmesin istiyoruz” diyerek üstü örtülü tehditte bulundu.

Karar tasarısının kabul edilmesini istemediklerini vurgulayan Yıldırım, ancak “Karar çıkarsa ne olur? Hiçbir şey olmaz. Başka ülkelerde de buna benzer kararlar geçmişte çıktı. Bizim için boş bir şeydir, hükümsüz bir iştir, yine de çıksın istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bu tehditlerinin arkasında temel kozu ise, Avrupa Birliği (AB) ile yürütülen müzakelerelere de yansıdığı gibi ‘mülteciler’.

Sarkisyan ‘Mülteci Anlaşması’na kurban edilmesin istedi

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Alman parlamenterlere çağrıda bulunarak soykırım karar tasarısı ile Türkiye-AB mülteci anlaşması arasında bağlantı kurmamalarını istedi.

Soykırım karar tasarısına ilişkin Bild gazetesine açıklamalarda bulunan Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının geçerliliğini yitirme olasılığının, soykırım karar tasarısının onaylanması ile ilgisi olmadığını söyledi. Sarkisyan “Bu anlaşmanın zaten ayaklar altına alındığını ve Türkiye gibi bir ortak ile uzun vadede hayata geçirilmesinin zor olduğu hissine sahip olduğunu” kaydetti.

Sarkisyan, “Avrupa Türkiye’ye güvenebilir mi?” sorusuna da “Avrupa için konuşamam ama kendi deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim: Hayır, biz Erdoğan’a güvenmiyoruz” sözleriyle yanıt verdi. Ermenistan’ın yıllarca Türkiye ile diplomatik ilişki kurmak için çaba gösterdiğini belirten Sarkisyan, “Örneğin Zürih Protokolü’nün Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanması gerektiğini ancak Erdoğan’ın bunu engellediğini” savundu.

Almanyalı Ermeniler: Türkiye tarihiyle hesaplaşmaya zorlanmalı

Almanya Ermenileri Merkez Konseyi de Alman Meclisi tarafından soykırımın tanınmasını önemli bir mesaj olarak görüyor. Konsey Başkanı Jaklin Haçaturyan, “Türkiye tarihiyle hesaplaşmaya zorlanmalı, bu karar tasarısına buna katkı sağlıyor” dedi. Haçaturyan, Alman Yazı İşleri Ağı’na yaptığı açıklamada, Alman Meclisi’nin “Türk devleti ile Türkiye ve Almanya’daki Türk toplumunun inkâr politikasına karşı” gerçekleri ortaya koyacağını söyledi.

Alman Federal Meclisi’nde yarın oylamaya sunuculacak olan tasarı konusunda bu mesajlar verilip, beklentiler ifade edilirken, Ankara’nın tasarının onaylanması halinde nasıl hareket edeceği ise merak konusu.

Almanya ‘soykırım’ diyecek

Dış İşleri, Erdoğan ve Bakanları bilgilendirdi

Bu konuda hazırlık içerisinde bulunan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, soykırım tasarısının onaylanması halinde yaşanabilecekler konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirdi. buna göre, tasarının Alman Meclisi’nden geçmesi halinde Türkiye’nin atması beklenen ilk adım Berlin’deki Türkiye Büyükelçisi’nin istişareler için geri çağrılması. Yine Almanya’nın Ankara Büyükelçisi de Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak buna dönük tepkiler iletrilecek.

Almanya’ya ekonomik ambargo uygulanabilir mi?

Tasarının onaylanması ihtimalinin dikkatleri çektiği bir diğer durum ise, bugüne kadar soykırım tasarılarını onaylayan ülkelere ekonomik ambargoları da gündeme getiren, ancak bu ambargoları çok da ileri taşımak istemeyen Ankara’nın Almanya’ya da aynı yaklaşımı sergileyip sergileyemeyeceği.

Bu konudaki genel kanı, Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticari ortağı olması ve Türk ekonomisini zora sokacak olması nedeniyle Almanya’ya karşı daha temkinli yaklaşılacağı. (DİHA)

 
One thought on “Ermeni Soykırımı tasarısına karşı Türkiye’nin kozu yine mülteciler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir