İlhan Çomak’a yine adalet yok

22 yıldır tutuklu olan İlhan Çomak’ın yeniden yargılandığı davada mahkemeden yine tahliye kararı çıkmadı. Dava 13 Temmuz’a ertelendi.

İstanbul’da üniversite öğrencisiyken ‘örgüt adına eyleme katıldığı’ iddiasıyla tutuklanan ve 22 yıldır tutuklu olan İlhan Çomak’ın yeniden yargılandığı davanın duruşmasına İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Tutuklu İlhan Çomak ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmaya Çomak’la dayanışmak amacıyla HDP’li milletvekilleri Hişyar Özsoy, Filiz Keresteciğlu, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, sanatçı Ferhat Tunç ve Çomak’ın yakınlarının da arasında bulunduğu çok sayıda kişi izleyici olarak katıldı.

Duruşma Çomak’ın tutuklandığı süreçte aleyhine ifade veren tanıkların dinlenmesi ile başladı. Aynı zamanda Çomak’ın dayısı olan Feyzullah Çomak, o dönem polis baskısı ile İlhan Çomak aleyhinde ifade verdiğini ve o dönemki ifadeyi kabul etmediğini söyledi. Ardından Amed (Diyarbakır) E Tipi Cezaevi’nde bulunan diğer tanık İlhan Çomak’ın kardeşi Reyhan Çomak SEGBİS yöntemi ile dinlendi. Reyhan Çomak da baskı altında ifade verdiğini, o dönem verdiği ifadeyi dahi hatırlamadığını belirtti.

Çomak’ın avukatlarından Several Ballıkaya, tanıklara tekrardan “Baskı altında mı ifade verdiniz?” diye sordu. Tanıklardan Rehyan Çomak, kendisine baskı ve işkence yapan polislerin daha sonra Manisa’da gençlere işkence eden polisler olduğunu söyledi. Çomak bu polislerin kendisine yaptığı işkenceden dolayı kendi aleyhine de konuştuğunu ve ceza aldığını belirtti.

Salonda duygusal anlar

Salonda duygusal anlar da yaşlandı. Reyhan Çomak, mahkeme salonundaki kardeşine “Seni seviyorum İlhan” diye seslendi. İlhan Çomak da kardeşine “Ben de seni seviyorum” diye yanıt verdi.

Avukat Several Ballıkaya, Çomak’la ilgili olarak hep aleyhe ifadelerin okunduğunu belirterek, ifadeyi yazan polislerin işkenceci polisler olduğunu belirtti. Ballıkaya, işkenceci polis Yüksel Ateşoğlu’nun dinlenilmesinden vazgeçilmesini istedi. Ballıkaya, “Adeta aleyhine olan deliller toplanıyor. Işkenceci polisin dinlenilmesi kararı da budur. Biz bunu kabul etmiyoruz” dedi. Avukat Ballıkaya, kamuoyuna da yansıyan birçok davada yine birçok kişinin yeniden yargılama kapsamında serbest bırakıldığını hatırlatarak, “Neden bu salonlardan devrimcileri özgürlük çıkmıyor?” diye sordu.

‘Reddi hakim’ talebinde bulunuldu

Onun ardından söz alan avukat Fırat Aydınkaya ise “reddi hakem” talebinde bulundu.

Mahkemenin adil bir şekilde yargılama yapmadığını belirten Aydınkaya, işkenceci polislerin dinlenmesi kararının bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Son olarak konuşan avukat Hüseyin Boğatekin de “reddi hâkim” talebine ilişkin AİHM ve Yargıtay kararlarını hatırlattı.

Avukatların taleplerinin ardından savcı, polis Yüksel Ateşoğlu’nun dinlenilmemesi ve “reddi talebinin reddi” yönünde görüş bildirdi.

Verilen saranın ardından kararını açıklayan heyet ise, Çomak’ın tutukluluk halinin devamına karar verip, “reddi hâkim” talebi ve polisin dinlenmemesi yönündeki talepleri de reddederek davayı 13 Temmuz’a erteledi.

Baba Çomak: Adaleti bir kamyona yüklemişler…

Duruşmanın ardından karar ilişkin açıklama yapan Çomak’ın babası Cebrail Çomak, “Adaleti bir kamyona yüklemişler başka davalara uğradı bizim davamızda çamura battı. İnsanlığı da aldı adaleti de aldı” diyerek tepki gösterdi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir