İskan politikası yine devrede; Ahıska Türkleri Erdoğan’ın talimatıyla Bitlis’e yerleştirildi

Kürdistan kentlerine ve burada yaşayan yönelik soykırım saldırılarını sürdüren devlet, şimdi de Kürtlerin toplumsal yapısını bozmaya yönelik yeni bir politika devreye koydu. Bursa’da yaşayan Ahıska Türklerinden 30 aile, devlet tarafından Bitlis’in Ahlat ilçesine yerleştirildi.

Türk devlet geleneğinde, özellikle Osmanlılar döneminde fethedilen yerlerin İslamlaşması amacıyla başvurulan bir politik bir yöntem olan iskan politikası, 20. yüzyıl Türkiye’sinde ise daha çok Kürtlerin toplumsal yapısını bozmak için devreye konuldu. Cumhuriyetin ilanından sonra bu yönde raporlar dahi hazırlanırken, bugün Kürdistan’da bir kez daha AKP ile yürütülen soykırım saldırılarıyla eş güdümlü olarak bu uygulamaya girişildi.

Bunun ilk adımı ise Bursa’da yaşayan Ahıska Türklerinden 30 ailenin, devlet tarafından Bitlis’in Ahlat ilçesine yerleştirilmesi oldu.

Toplam 105 kişiden oluşan 30 Ahıskalı aile, devlet tarafından ilçeye yaptırılan TOKİ evlerine yerleştirilmek üzere bugün Bursa’dan yola çıkarıldı.

ahiska turkleri-kürt kentlerine-2Devlet tarafından TOKİ konutlarına yerleştirilerek ev sahibi yapılan bu ailelerin “bölgede terörden dolayı boş kalan köylerde çiftçilik yaparak ekonomiye katkı sağlayacağı” ileri sürüldü.

‘Cumhurbaşkanımızın talimatıyla gidiyoruz’

Dünya Ahıska Türkleri Birliği Bursa Şubesi Başkanı Paşa Alihan, ailelerin yola çıkması öncesi yaptığı açıklamada, bu politikanın bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile devreye konulduğunu da ortaya koydu. Paşa Alihan yaptığı açıklamada

“Bugün Ahıska Türkleri Bitlis’in Ahlat ilçesine göç ediyor. Çalışmaya, çiftçilik yapmaya gidiyorlar. O topraklara bereket getirmeye gidiyorlar. Devletimizin politikasını yüzde yüz destekleyerek Ahlat ilçesine gidiyoruz. Bursa’dan bugün 105 kişi Ahlat’a yola çıkıyor. Ahıskalılar terörden dolayı boşalan köylerde çiftçilik yapacak. Biz terörden korkmuyoruz. Biz oraya sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla gidiyoruz” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir