İstanbul’luyu kandırdılar: 3. köprü bağlantı yolları talanı genişletiyor

Daha önce 3. köprü bağlantı yollarının İstanbul içinden geçmeyeceğini belirten Kadir Topbaş’ın dedikleri aksine, her geçen gün yeni bir bağlantı yolu ortaya çıkıyor.

Eko-kırım projesi 3. köprü, bağlantı yollarıyla talan alanını genişletiyor. Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından İstanbul içinden geçmeyeceği belirtilen 3. köprü’nün yeni bağlantı yolu ise Anadolu Yakası – Çekmeköy’e çıkışı sağlayacak.

Cumhuriyet’in haberine göre yeni güzergah Çekmeköy Kışlası’nın da sınırını değiştirdi. Daha önce Çekmeköylüllerin yoğun olarak kullandığı doğa parkıyla bitişik olan kışla ile park arasından geçecek yaklaşık 5 kilometrelik yol yeni sınır olacak. İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Tayfun Kahraman, 3. Köprü imar planlarını dava ettiklerini belirterek “Yeni bağlantı noktalarına ilişkin planlar çıkıyor. Onları da dava ediyoruz” dedi.

3. köprü’nün boğaz geçiş noktaları olarak Garipçe ve Poyrazköy belirlenmişti. Anadolu ve Avrupa Yakası olmak üzere yolların Kınalı Odayeri, Paşaköy Akyazı, köprü ile birlikte yapılacak çevre yolu bölümü ise Odayeri, Paşaköy, Poyrazköy, Garipçe olarak belirlenmişti. Bu güzergahın dışında Çekmeköy’den çıkan yeni bağlantı yolu,ormanlık alan üzerine kurulu Çekmeköy Kışlası’nın hemen yanında yürüyüş yolları, kafeler ve dinlenme alanlarının olduğu Çekmeköy Doğa Parkı yer alıyor. Bundan yaklaşık 2 ay önce birbirine bitişik olan ve sadece tel örgülerle ayrılan iki alanın arasından bundan böyle 3. Boğaz Köprüsü’nün bağlantı yolları geçecek. Eskiden askeri araziye dahil olan ve halen devam eden çalışmalarla belirmeye başlayan yol ile Çekmeköy Kışlası’nın batı sınırı daralacak. Yaklaşık 5 km. uzunluğundaki bağlantı yolu 3. Köprü’yü Şile otobanına bağlayacak. Binlerce ağacın kesildiği yol güzergahında eski askeri alanı gösteren levhalar halen yerli yerinde. Hafriyat kamyonları ve iş makinelerinin çalıştığı alanda eski askeri alanı Doğa Parkı’ndan ayıran jiletli teller ise artık şantiye alanının sınırı olmuş vaziyette. Bir tarafında yol çalışması bir tarafında ise lüks konutlarla çevrili Doğa Parkı’nı kullanan yurttaşlar, çalışmaların parka da sıçramasından ve ormanlık arazide yeni konut alanları oluşmasından endişeli.

çekmeköy doğa parkı

Bir tarafında yol çalışması, bir tarafında ise lüks konutlarla çevrili Doğa Parkı’nı kullanan yurttaşlar, çalışmaların parka sıçramasından ve ormanlık arazide yeni konut alanları oluşmasından endişeli.

 

Belediye doğruladı

Yol çalışmasının 3. Köprü’nün bağlantı yolu Çekmeköy çıkışı için yapıldığını doğrulayan Çekmeköy Belediyesi, yol çalışması Doğa Parkı sınırlarının dışında kaldığı için parkta bir değişiklik olmayacağını belirtti. Çekmeköy Belediyesi yazılı açıklamasında, “Bağlantı yolu ile askeri alandan ayrılan 200 dönümlük arazinin Çekmeköy Şehir Parkı olarak düzenlenmesi ve vatandaşların kullanımına açılması için ilgili makamlarla görüşmelerimiz devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir