KCK: Gezi ruhu birlik ve ortak mücadele ruhudur

KCK: Gezi ruhu birlik ve ortak mücadele ruhudur. Bu temelde tüm Türkiye ve Kürdistanlı demokrasi güçlerini Birleşik Demokrasi Hareketini yaratmaya ve bu temelde AKP faşizmine karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, Gezi direnişinin yıldönümü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “Gezi Direnişinin üçüncü yıldönümünde tüm Gezi şehitlerini saygı ve minnetle anıyor, onların özlemlerini demokratik Türkiye, özgür Kürdistan’la taçlandıracağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

“AKP iktidarının hem Önder Apo’nun 2013 Newroz’undaki demokratikleşme hamlesi, hem de Gezi Direnişinden korkarak gün gün faşist iktidarını pekiştirmek istediği üç yıl geçirdik” denilen açıklamada,  “AKP iktidarı Gezi Direnişiyle birlikte iktidarını tehlikede görmüş; bu nedenle de Gezi Direnişçilerine o güne kadar demokrasi güçlerine karşı örgütlediği faşist polis güçlerini saldırtmıştır. O günden bugüne bu faşist saldırılarını her gün tırmandırmış, bugün Türkiye’yi dünyanın en faşist ülkesi haline getirmiştir.

Her zaman devrim, karşı devrimi de harekete geçirir. Gezi Direnişiyle birlikte karşı devrim tüm imkanlarını kullanarak harekete geçmiş, Gezi Direnişinin öncülük ve örgütlenme yetersizliğinden yararlanıp her yerde saldırarak 8 genci katletmiş, yüzlercesini yaralamış, binlercesini gözaltına almış, yüzlercesini de tutuklamıştır. Gezi Direnişi, faşist saldırıların ağırlığı karşısında süreklileşememiş, ama büyük bir demokratik devrim hareketi olarak Türkiye’deki demokrasi mücadelesine büyük değerler katmıştır. Gezi Direnişi boşuna gitmemiş, demokratik zihniyet, bilinç ve dirençte yarattığı sıçramayla Türkiye’nin demokratik geleceğinin mayası ve temel güç kaynaklarından olmuştur. Gezi Direnişinin yaşandığı Türkiye’de artık faşist diktatörlüklerin ve özlemlerin uzun süre varlığını sürdürmesi mümkün değildir. Gezi Direniş ruhu bir gün tüm devrimci direniş ruhlarıyla birlikte ayağa kalkarak Türkiye’deki demokratik devrimin tamamlanmasını sağlayacaktır”

ifadelerine yer verildi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı devamla şunları belirtti:

“Gezi Direnişinin karakteri ve verdiği mesajlar bugün tüm devrimcilerin ve demokratların üzerinde durması ve derhal yerine getirmesi gereken emirler niteliğindedir. Gezi Direnişi faşizme karşı ortak demokratik cephenin ve mücadelenin somutlaşmış hali olarak bugün demokrasi güçlerine yol gösterici niteliktedir. Hala Gezi Direnişinin korkusunu yaşayan ve o günden bu güne bu korkusunu faşist iktidarını pekiştirerek gidermekte gören bir AKP faşizmi vardır. AKP faşizmi ve tüm müttefikleri başta Kürt halkı olmak üzere tüm demokrasi güçlerine azgınca saldırmaktadır. Bugün Gezi Direnişinden daha fazla bir araya gelme ve ortak mücadele etme gerekçeleri bulunmaktadır.

EN TEMEL GÖREV HALKLARIN BİRLEŞİK DEMOKRATİK HAREKETİNİ YARATMAKTIR

AKP faşizmi Gezi Direnişi başta olmak üzere demokrasi güçlerinin yarattığı tüm demokratik birikimin ve değerlerin kökünü kazıma saldırısı yapmaktadır. Hem Gezi ruhunu, hem de Kobanê’yle dayanışma ruhunu ortadan kaldırarak Türkiye ve Kürdistan’da faşist egemenliğini tam kurmayı hedeflemektedir. Gezi ruhunu yaratan Türkiye’deki tüm devrim ve demokrasi şehitlerinin, Kobanê direnişiyle dayanışma ruhunu yaratan tüm özgürlük ve demokrasi şehitlerinin anısı ve özlemleri gereği bugün yerine getirilmesi gereken en temel görev, Halkların Birleşik Demokratik Hareketini yaratmak olmalıdır. Gezi Direnişine verilecek en doğru cevap budur. Halkların Birleşik Demokratik Hareketi yaratılmadan ne Türkiye’deki demokratik devrim, ne de Gezi Direnişi Şehitlerinin anısına doğru karşılık verilmiş olur.

Gezi ruhu birlik ve ortak mücadele ruhudur. Bu temelde Gezi Direnişini selamlar ve şehitlerini saygıyla anarken; tüm Türkiye ve Kürdistanlı demokrasi güçlerini Birleşik Demokrasi Hareketini yaratmaya ve bu temelde AKP faşizmine karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.” (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir