“Mimarlar Odası’nın tahliyesi Gezi’den intikam alma operasyonu”

Mimarlar Odası’na tahsisli hizmet binası olarak kullanılan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’na yapılan baskına, üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına TMMOB ve 24 meslek odası tepki gösterdi. Mimarlar Odası Başkanı Muhçu tahliye ile ilgili “Gezi’den intikam alma operasyonu” dedi.

TMMOB, dün polis tarafından ablukaya alınıp daha sonra basılan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’na ve Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhçu ile oda üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına ilişkin Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi.

TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, TMMOB eski başkanı Mehmet Soğancı, Maden Mühendileri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, Gıda Mühendisleri Odası 2. Başkanı Yaşar Üzümcü katıldı.

TMMOB Genel Sekreteri Gül yaptığı konuşmada, “Saray’ın TMMOB’a tahammülsüzlüğü bir kere daha açığa çıktı. Gezi’nin yıldönümünde binamız zorbaca basılarak 15 üye ve yöneticimiz gözaltına alındı” dedi. Dün gözaltına alınan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu ise, “Yıldız Sarayı zorba diktatör 2. Abdülhamit’in ikamet ettiği binadır. Cumhuriyetle birlikte kamu hizmetine verilen bina 1995 yılında yapılan protokol ile TMMOB’a tahsis edilmiştir. Eskiden zorbalığın karakolu olan bu bina şimdi demokrasi mücadelesinin karakolu olmuştur” diye konuştu.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Refah-Yol Hükümeti’nde Kültür Bakanı olduğu 1997 yılında binayı tahliye etme girişiminin olduğunu hatırlatan Muhçu, “Yargı kararı ile geri döndük, 2002 yılında yapılan protokolle binanın kullanım hakkı 2054 yılına kadar TMMOB’dadır” dedi. Binaya yapılan baskın tarihinin tesadüf olmadığını, nihayetinde bir Gezi’den intikam alma operasyonu olduğunu söyleyen Muhçu, polislerin ve memurların kendilerine, ‘yukarıdan’ aldıkları talimat ile hareket ettiklerini söyledi.

TMMOB eski başkanı Mehmet Soğancı ise yaptığı konuşmada, “AKP iktidarıyla birlikte bu baskılar çok sık yaşanıyor, AKP faşizmine karşı ülkemiz, halkımız ve mesleğimiz için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu mücadeleyi tüm ezilenlerle birlikte vereceğiz” dedi.

TMMOB adına Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar, “Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası’nın kullanımının Kültür Bakanlığı ile 1995’te yapılan protokol ile 10 yıllığına, 2002 yılında yenilenen protokol ile de 49 yıllığına olmak üzere 2054 yılına kadar Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne verilmiştir” diye konuştu.

Protokolün Yıldız Sarayı kompleksinin Cumhurbaşkanlığına tahsis edilmesinin ardından, 2015 yılı Aralık ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tek taraflı olarak iptal edildiğini belirten Çakar, “Bu konuda Mimarlar Odası’nın yürütmenin durdurulması ve iptali için açtığı davada İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nin 8 Mart 2016’da yürütmeyi durdurma kararı aldı” şeklinde konuştu.

İstanbul Bölge İdaresinin, yapılan itiraz sonrası tahliye kararı verdiğini kaydeden Çakar, Beşiktaş Kaymakamlığı’nın 30 Mayıs saat 17.50’de binanın 31 Mayıs saat 10.00’a dek boşaltılmasına dair tebligat gönderdiğini söyledi.

Boşaltma için yeterli süre verilmesine dair başvurularına rağmen gözaltı yapıldığını kaydeden Çakar, tahliye işleminin Gezi direnişinin yıldönümüne denk gelmesinin anlamlı olduğunu söyledi. Çakar, “TMMOB nasıl ki 12 Mart ve 12 Eylül gibi baskı dönemlerinde direndiyse bu iktidarın baskılarına da onurlu bir şekilde direnmektedir, direnecektir” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir