Sarısülük’ün annesi: Katil Tayyip hepimizi yaktı

Gezi direnişinde polis tarafından katledilen Ethem Sarısülük, toprağa düştüğü yerde ailesi, sevenleri ve yoldaşları tarafından anıldı. Duygularını dile getiren Anne Sayfi Sarısülük, “Hepiniz Ethemsiniz. Katil Tayyip hepimizi böyle yaktı” dedi.

Gezi direnişinde polis Ahmet Şahbaz tarafından vurularak katledilen Ethem Sarısülük, ölümünün 3’üncü yılında vurulduğu yerde anıldı. Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri çağrısıyla yüzlerce kişi Ethem’in vurulduğu Güvenpark’ta bir araya geldi. Anma etkinliğine Ethem’in sevenleri ve yoldaşlarının yanında annesi Sayfi Sarısülük, ağabeyi Mustafa Sarısülük ve avukatı Kazım Bayraktar ile aynı zamanda Sivas katliamında yakınlarını kaybeden aileler de katıldı. Etkinlikte HDP milletvekilleri Alican Önlü ve Burcu Çelik’te bulundu.

Anma Ethem’in vurulduğu yere kızıl karanfil ve papatyalar koyularak başlandı. Üzerinde Ethem’in fotoğrafının bulunduğu “Ethem Sarısülük Ölümsüzdür” pankartı da açılan etkinlikte “Ethem’in katili Tayyip Erdoğan”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

‘Katil Tayyip hepimizi böyle yaktı’

Devrim mücadelesinde yaşamını yitirenler adın duyulan saygı duruşu ardından anne Sayfi Sarısülük duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Canlar dostlar çok sağ olun hepiniz bizim evladımızsınız. Hepiniz Ethemsiniz. Katil Tayyip bizi böyle yaktı. Bu gün de ben burada ben oğlumun yanındayım. 3 yıl oldu unutulmuyor, bağrımız yanıyor. Diyecek hiçbir kelime bulamıyorum. Ben oğlumun elini özledim.” Oğlunun vurulduğu yerde sigara yakarak bakan anne Sayfi Sarısülük, duygulu anlar yaşattı.

Ankara Emek ve Demokrasi Güçleri adına yapılan ortak açıklamada ise, faşizmin arttığı bu günlerde Gezi direnişinin ruhuna daha çok ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, Ethem’in cesareti ve tutkusuyla mücadele çağrısı yapıldı.

Daha sonra konuşan Ethem’in avukatı Kazım Bayraktar ise, Ethem’in komünist bilinci olan bir işçi olduğu hatırlattı. Bayraktar, 7 Haziran sonrası gelişen faşizm uygulamaları ardından Ethem’in katili polis Ahmet Şahbaz’ın korsan bir mahkeme sonucu, hukuksuz bir şekilde serbest bırakıldığını hatırlattı. 12 Eylül dönemi aşan bir faşizm dönemi yaşandığı ifade eden Bayraktar, faşizme karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından anma etkinliği, Ethem için bestelenen “Bana ağıtlar yakmayın duvarlara yazın beni” ezgisiyle son buldu. (DİHA)

Gezi 3.Yılında.. “BİR ARADAYIZ! BURADAYIZ! – DOSYA
One thought on “Sarısülük’ün annesi: Katil Tayyip hepimizi yaktı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir