Uganda’da konuşan Erdoğan: Sonra bizim adımız diktatör oluyor.

Uganda’da konuşan Erdoğan, ‘Haklı olanın güçlü olması arayışı içinde olduğumuz için adımız diktatör oluyor’ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uganda’daki Makerere Üniversitesi’nde gerçekleştirilen fahri doktora töreninde konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan şöyle konuştu: “Şu anda dünyada az gelişmiş ülkelere destek noktasında birinci sırada Amerika, ikinci sırada Türkiye, üçüncü sırada İngiltere var. Fakat milli gelire oranla baktığımız zaman birinci sırada Türkiye, ikinci sırada Amerika, üçüncü sırada İngiltere var. Biz bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Fakat biz diyoruz ki dünya beşten büyüktür. Hukuk alanında fahri doktora alıyorum ya öyleyse insanlar arası hukukun, ülkeler arası hukukun gereğini Uganda’dan haykırmamız lazım. Dünya beş daimi ülkenin iki dudağının arasına mahkum edilemez. Birinci Dünya Savaşı’nın şartlarında yapılanmış bir tabloyu hala bugün insanlığa dayatamazsınız. Suriye bugün problemini çözemiyorsa daimi üyelerden bir tanesi veya iki tanesi ‘hayır’ diyor, olmuyor. Geçici üyeler var. Geçici üyelerin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Biz de diyoruz ki şu anda Afrika’dan daimi üyelerin arasında bir tane üye var mı? Yok. 1 milyar 700 milyon Müslümanın olduğu bu dünyada bir tane halkı Müslüman olan ülke var mı? Yok. Bu nasıl adalet, nasıl hukuk? Böyle hukuk olabilir mi?”

‘DÜNYADAKİ HANGİ GÖRSEL, YAZILI MEDYA GRUPLARININ BİZE SALDIRDIĞINI ÇOK İYİ BİLİYORUZ’

Haklı olanın güçlü olduğu bir dünyada hukukun tecelli edeceğini söyleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu andaki tablo neyi gösteriyor biliyor musunuz? Güçlü olanın haklı olduğu bir dünyada hukuk tecelli etmez. Tam aksine haklı olanın güçlü olduğu bir dünyada hukuk tecelli eder. Bunun arayışı içindeyiz. Bunu söylediğimiz için birileri rahatsız oluyor. O zaman bizim adımız diktatör oluyor. Niye? Bunları söylüyoruz diye. Biz bunları söylemeye devam edeceğiz. Dünyadaki hangi görsel, yazılı medya gruplarının bize saldırdığını bu konuda çok iyi biliyoruz. Her platformda yaşanan çarpıklıklar konusundaki itirazlarımızı dile getirmeyi ve reform taleplerimizi ifade etmeyi sürdüreceğiz.” (Kaynak: Evrensel)

 
One thought on “Uganda’da konuşan Erdoğan: Sonra bizim adımız diktatör oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir