Adana mitingi yapılacak! ‘Halkın iradesi dışında hiçbir kararın kıymeti yok’

Adana’da 4 Haziran günü “darbeye” karşı düzenlenecek mitingin valilik tarafından yasaklanmasına tepki gösteren HDP, hazırlıkları devam eden mitinge katılım çağrısında bulundu. HDP’li Adana Milletvekilli Meral Danış Beştaş da, bölge mitinglerinin Saray tarafından engellendiğini belirterek, “4 Haziran’da büyük bir coşku ile Karasu Kavşağı’nda Eş Genel Başkanlarımızı karşılayacağız. Halkın iradesinin olduğu yerde başka hiç bir kararın kıymeti yoktur. Biz halkların partiyiz. Evet, bizden korkun” dedi.

HDP Adana İl Örgütü, HDP, DBP, HDK ve DTK’nın “Darbeye karşı demokratik direniş” şiarıyla Adana’da 4 Haziran’da düzenlemek istediği mitingin valilik tarafından yasaklanmasına parti binasında düzenlediği basın toplantısı ile tepki gösterdi. Toplantıya, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP MYK Üyesi Alp Altınörs, HDP PM ve KJA üyesi Bedriye Yorgun, HDP, HDK, KJA, EMEP ve Alevi örgütlerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantıda konuşan HDP PM ve KJA üyesi Bedriye Yorgun, yasakçı zihniyeti kınayarak, antidemokratik bir uygulama ile karşı karşıya olduklarını vurguladı. Antidemokratik uygulamalara karşı alanlarda olacaklarını belirten Yorgun, bu baskılara boyun eğmeyeceklerini aktardı.

Adana Valiliği’nin hukuksuz bir karara imza attığını ifade eden HDP MYK Üyesi Alp Altınörs de, bu karara karşı Adana İdare Mahkemesi’ne “Yürütmeyi durdurma” talebiyle başvurduklarını hatırlattı. Miting çalışmalarına devam ettiklerinin altını çizen Altınörs, mahkemeden olumsuz bir karar çıkması halinde Karasu Kavşağı’nda bir etkinlikle HDP Eş Genel Başkanları karşılayacaklarını söyledi. Verilen kararın siyasi olduğunu kaydeden Altınörs, halka 4 Haziran’da miting alanında olmasını istedi.

‘Tehlikenin tek odağı devlet’

Daha sonra konuşan HDP Adana Milletvekii Meral Danış Beştaş ise, Adana’da yapılacak olan bölge mitinginin Saray tarafından engellendiğine işaret etti. Adana Valiliği’nin yasak kararına değinen Beştaş, “Bu yasağın ne yasal ne de siyasal bir karşılığı yoktur. Bizim korunacağımıza dair, Eş Genel Başkanlarının korunacağına dair gerekçe işin sadece sosudur. Sadece göstermelik bir gerekçedir. Biz şunu çok iyi biliyoruz ki bize yönelik tehlike halktan asla gelmedi. Bundan sonrada halktan, açık hava toplantılarından ve mitinglerden bize yönelik bir tehlike söz konusu değildir. Tehlikenin tek odağı vardır, o da devlettir” şeklinde konuştu.

‘Partimiz ayrımcılığa maruz kalıyor’

Adana İdare Mahkemesi’ne yapılan başvuruya değinen Beştaş, valilikle bir türlü iletişime geçemediklerini belirterek, Meclis’te grubu bulunan 3. siyasi parti olduklarını hatırlattı. Partiler arasında ayrımcılık yapıldığını ve bu ayrımcılığa asla izin vermeyeceklerini ifade eden Beştaş, “Demokratik siyasette ısrar eden biz. Savaşta ısrar eden Saray ve AKP iktidarıdır. HDP’yi demokratik siyaset hayatının dışına çıkarmakla savaşla, şiddetle, katliamlarla bu sorunu çözebileceklerini iddia ediyorlar. Bu sorunun tek çözüm yeri siyasettir, demokrasidir, demokratik hak ve özgürlüklerdir” şeklinde konuştu.

4 Haziran’da büyük bir coşku ile Karasu Kavşağı’nda Eş Genel Başkanlarını karşılayacaklarını söyleyen Beştaş, halkın iradesinin olduğu yerde başka hiç bir kararın kıymetinin olmadığını söyledi. Beştaş, şöyle devam etti: “Bu meseleyi, bu hukuksuzluğu ve keyfiyeti orada teşhir edeceğiz. Evet biz bir halk hareketiyiz. Biz halkların partiyiz. Evet bizden korkun. Gerçekten korkmaya devam edin. Çünkü biz halkız. Zaten bu halk sizi o iktidardan indirecek.” (DİHA)

Adana’da “Darbeye karşı direniş mitingi”ne çağrı..

4 haziran mitingi-2-adana
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir