Almanya kabul etti sıra suçun asıl sahibi Türkiye’de

Ermeni Soykırımı’nın Almanya Federal Meclisi’nde kabul edilmesini değerlendiren Ermeni vekil, yazar ve gazeteciler, soykırımda suç ortağı olan Almanya’nın soykırımı tanımasının tarihi önemde olduğunu söyleyerek, suçun asıl sahibi Türkiye’nin de soykırımı tanıması gerektiğinin altını çizdi.

Almanya Federal Meclisi, “1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere ve diğer Hıristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması” başlıklı karar tasarısını kabul etti. 1 ret, 1 çekimser oyla kabul edilen tasarı ile birlikte Fransa’nın ardından Almanya da Ermeni Soykırımı’nı resmen tanımış oldu. Ermeni vekil, yazar ve gazeteciler, soykırımın tanınmasını değerlendirdi.

‘Türkiye de yüzleşmeli’

Almanya ve Osmanlı devletlerinin 1. Dünya Savaşı’nda müttefik olduğunu hatırlatan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, şunları söyledi: “Ermeni Soykırımı Alman subay ve bürokratlarının şahitliğinde işlendi. Planlanmasına katkı sağladılar, suçun üstünü örtülür. Biliyorlardı bu soykırımın yaşanacağını. Almanya’nın suç ortağı olarak soykırımla yüzleşmesi tarihi önemdedir. Hepsinden daha önemlisi ise suçun asıl sahibi olan Türkiye Meclisi’nin soykırımla yüzleşmesi ve soykırımcı gelenekten kurtulmasıdır.”

‘Gerçekler eninde sonunda açığa çıkıyor’

Gazeteci Ahmet Abakay, şöyle dedi: “Şimdiye kadar bu olayı Türkiye’de okullarda okutmadılar, tarih derslerinde es geçtiler, böyle bir olayın varlığını kimse duymasın, bilmesin, duymasın istediler. Böyle bir vahşeti gizli bırakmak istediler. Kendi tarihiyle yüzleşmeyen kendi tarihini ve vahşetlerini saklayan bir anlayış. Gerçeklerin kötü bir huyu var; eninde sonunda açığa çıkıyor. Bu karar olması gereken bir karardır. Şaşırmadım. Başbakan, Ermeni Soykırımı için ‘Sıradan bir olay’ dedi. Bu tür kişilerin de böyle geri kalmış ülkelerde başbakan olması ne yazık ki sıradan bir olay. Bu kişiler gelip geçici devlet memurlarıdır.”

‘Türkiye ders çıkarsın’

Araştırmacı-yazar Mahmut Konuk, şunları söyledi: “Bu kararı ile Almanya, sadece soykırım tespit etmekle kalmıyor bu soykırımdaki suç ortaklığını da kabul etmiş oluyor. Özür diliyor. Türkiye devletinin ders çıkarması lazım. Almanya’da gelişen soykırım karşıtı bilincin geldiği düzeyden, soykırım üzerine kurulmuş bir cumhuriyetin siyasi egemenlerinin ders çıkarması gerekiyor. Suçlarından arınmaları için Almanya’nın bu tavrını örnek alsınlar.”

‘Türkiye’nin verdiği tepki anlamsız’

CHP Milletvekili Selina Doğan, Almanya’nın kendisini suç ortağı olarak değerlendirdiğini ve geçmişle yüzleştiğini belirterek, önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Kavramlardan bağımsız olarak Türkiye’nin de geleneksel reflekslerini bırakıp en azından bu konunun konuşulması için bir zemin hazırlaması gerektiğini belirten Doğan, “Türkiye geçmişle yüzleşme konusunda bu nedenle bir adım atmıyor. Hatta tüm katliamlarla yüzleşmesi gerekiyor. Parlamenter sistem bile çoğulculuk açısından işletilmiyor. Bu bile büyük sorun. Konunun bütün muhatapları ile konuşulması gerekir” dedi. Doğan, Türkiye’nin verdiği tepkilerin de anlamsız olduğunu söyledi.

‘Türkiye’nin konu ile ilgili tezi çöktü’

Aras Yayıncılık Editörü Robert Koptaş, Ermeni soykırımı konusunda üçüncü ülkelerin görüşlerine kişisel olarak mesafeli baktığını ancak parlamentoların o ülkenin halklarını temsil ettiği için önemli olduğunu belirterek, Almanya’da kabul edilen tasarının çok özel bir anlamı olduğunu söyledi. Almanya’nın, 1. Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı’nın müttefiki olduğunu hatırlatan Koptaş, Almanya’nın da Osmanlı ile birlikte hareket ettiğini ve katliamlarda rolü olduğunu belirtti. “Ermenilerin başına gelenler de Almanların sorumluluğu var” diyen Koptaş, Almanya ve Fransa’nın kabul etmesinin ardından neredeyse tüm Avrupa’nın soykırımı kabul ettiğini vurguladı. Almanya’nın tasarıda beyan edilen cümleler ile kendi sorumluluğunu üzerine aldığının görüldüğünü kaydeden Koptaş, “Almanya Türkiye’ye şunu yap bunu yap demiyor. Kendi üzerine düşeni yapmak istiyor. Bu da önemli” dedi. Türkiye açısından ise bir yenilgi olarak değerlendiren Koptaş, tüm Avrupa’nın bunu kabul etmesinin ayrıca Türkiye’nin konu ile ilgili tezinin çöktüğü anlamını taşıdığını söyledi.

‘Önemli ama yetersiz’

Agos Gazetesi yazarı Pakrat Estukyan ise, soykırımın kabul edilmesinin önemli olduğunu ancak yetersiz olduğunu belirtti. “Almanya kendi sorumluluğunu mahkum etti” diyen Estukyan, bu tasarı ile Türkiye’nin inkar politikasının sonuna gelindiğini belirtti. Başbakan Binali Yıldırım’ın Ermeni Soykırımı’nın “sıradan” bir olay olarak değerlendirmesini de hatırlatarak, Türkiye’nin bu konudaki haksızlığının bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. Estukyan, “Almanya kendi sorumluluğunu dile getirdi mahkum etti. Yahudi Soykırımı’nı Almanya’nın geç kabul ettiğini biliyoruz. Ermeni Soykırımı’nı da 101 yıl sonra kabul etti” dedi. Türkiye’nin inkarcı söyleminin uluslararası arenada bir alıcısı olmadığını beliren Estukyan, “İç politikada bu konu sadece kullanılıyor” vurgusu yaptı.

‘Ortak gelecek için geçmişle yüzleşmeliyiz’

Ermeni yazar Tatyos Bebek de, olayın bir kaç boyutu olduğunu belirterek, tarihsel bir gerçekliği olan konunun Almanya Parlamentosu’nda kabul edilmesinin önemli olduğunu söyledi. Bebek, “Almanya 100 yıl önce olan olaylarda kendi imparatorluğunun rolü olduğunu kabul ediyor, yüzleşiyor. Oysa Türkiye’ye baktığımızda tam tersi bir durum söz konusu. Sanki böyle bir olay yaşanmamış gibi bakıyorlar yok sayıyorlar. Beni rahatsız eden bu” dedi. Geçmiş dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olanlar karşısında üzgün olduğunu belirttiğini ancak bugün yokmuş gibi davranıldığını belirten Bebek, “Bugün bir arada yaşamak istiyorsak geçmişimizle yüzleşmemiz gerekiyor. Bu olanları yok sayamayız başka çaremiz yok. Biz geleceğimizi birlikte kurmak istiyorsak geçmişle yüzleşmeliyiz. Bunu tarihe bırakın diyorlar. Bu siyasi bir karardır, tarihçilere bırakılamaz. Halen devlet aklı yüzleşmeyi kabul edemiyor. Problem burada. Bu zamanda yüzleşme yok sayılıyor. Beni en çok rahatsız eden budur” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir