Almanya Meclisi ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısını onayladı

Alman Federal Meclisi, 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelendiren karar taslağını 1 ret ve 1 çekimser oyla kabul etti.

Almanya’da iktidardaki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile muhalefetteki Yeşiller’in ‘1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere ve diğer Hristiyan azınlıklara uygulanan soykırımın hatırlanması ve anılması’ başlıklı karar tasarısı, Federal Meclis’te onaylandı.

Tasarıyı ve oylamayı değerlendirnlerden Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de “Konu, Türk dostlarımıza ahlak hocalığı yapmak, başkalarının işine karışmak değil. Bu, Almanya’nın da tarihinin bir parçasıdır” ifadelerini kullandı.

Başbakan Angela Merkel’in 2-2.5 saat sonra yapması planlanan basın toplantısında söz konusu kararı da değerlendirmesi bekleniyor.

Taslak metnin başlığının yanında iki ayrı yerde de ‘soykırım’ kelimesine yer veriliyor. Ayrıca taslakta Alman hükümeti, ‘1915-1916 yıllarında Ermenilere yönelik sürgün ve imha politikası ile Alman İmparatorluğu’nun rolü konusunda kamuoyunun kapsamlı olarak aydınlatılması çalışmalarına katkı sağlamaya ve Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi ve iki halk arasında barışma sürecini ileriye taşıyacak faaliyetleri desteklemeye’ çağrılıyor.

‘Ermeni Soykırımı’ Rusya dahil 27 ülke tarafından resmen tanınıyor.

Almanya Federal Meclisi bugün ‘soykırım tasarısı’nı oylayacak

Kılıçdaroğlu üzgün: Ermeni soykırımına “Parlamentolar karışmamalı”

Ermeni Soykırımı tasarısına karşı Türkiye’nin kozu yine mülteciler

Almanya ‘soykırım’ diyecek
3 thoughts on “Almanya Meclisi ‘Ermeni Soykırımı’ tasarısını onayladı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir