Avon direnişçileri kamuoyunun desteğini bekliyor: “Kazanana kadar buradayız”

Avon Kozmetik’te sendikalı oldukları için işten atılan kadın işçilerin direnişi 11. gününde. Direnerek güzelleşen işçi kadınlar, “Buradayız! Gece gündüz. Kazanacağız” diyor. Her gün vardiya değişiminde mesai arkadaşlarına seslenen kadınlar, sendikal mücadelenin önemine dikkat çekiyor, direniş çağrısı yapıyor.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Avon Kozmetik şirketinin deposunda çalışırken sendikalı oldukları için işten atılan kadın işçilerin direnişi 11. gününde.

Haklarını kazanmak için depo önünde direniş olan Avon işçilerinin 4 talebi var: Taşeron Külh firması Avon’dan çıkacak; İşten atılanlar geri alınacak; Tüm işçiler Avon’da kadrolu olacak ve işçilerin hakları üyesi oldukları DGD-Sen ile imzalanacak protokolle tanınacak.

Direnerek güzelleşen işçi kadınlar, “Buradayız gece gündüz. Kazanacağız” diyor. Her gün vardiya değişiminde işe giren, işten çıkan arkadaşlarına seslenen kadınlar., “Sizin için de buradayız” diyor.

‘KAZANANA KADAR BURADAYIZ’

Avon Kozmetik’te 10 yıldır çalışan “ödüllü işçi” Eylem Görgü, depoda taşeron firmaya bağlı 170, kadrolu ise 44 işçinin çalıştırıldığını kaydetti.

Direnişi neden gerçekleştirdiklerini özetleyen Görgü, “Önce kendim için tabii ki, ama içerideki arkadaşlar için yapıyorum. Çünkü, onların sesinin duyulması gerekiyor” dedi. İşçilerin yıllarca asgari ücretle sömürüldüğüne dikkat çeken Görgü, mobbing tacizine maruz kaldıklarını vurguladı. Görgü şunları söyledi: “Artık asgari ücretle kimse çalışmak istemiyor. Çünkü çalışma koşulları çok ağır. Sesimizi duyurmamız gerek. İçeridekilerin sesiyim aslında ben. Dışarıda durarak seslerini, isteklerini dile getiriyorum. Tabi kazanılana kadar bu direniş devam edecek. İnsanların haklı talepleri var, talepleri yerine gelene kadar buradayız” dedi.

İşyerinde maruz kaldıkları tacizlere karşı önlem alınması gerektiğini söyleyen Görgü, “İşçi kadınlar sömürülüyor. 10 yıldır çalışıyoruz, tacizlere maruz kalıyoruz” diye konuştu. Hasta olduklarında revirden sadece iğne yapılarak gönderildiklerini belirten Görgü, şöyle devam etti: “Gidiyorsun, rahatsızlığını dile getiriyorsun. Umurlarında değilsin. Hastalanırsın, hastaneye gitmek istersin. Götürürler, kapının önüne bırakıp gelirler. Yani bize resmen, ‘ne haliniz varsa görün’ diyorlar.”
Kadınların regl dönemlerinde zaten çekingen olduğunu belirten Görgü, “Yöneticilerin kadın olması gerekiyor” diye vurguladı.

İşyerinde taşeron çalışanların sorunlar yaşadığına dikkat çeken Görgü, “Taleplerimizi belirttiğimizde ‘sus’ diyorlar. Yeni gelenler üzerinde baskı yaratıyorlar” dedi. Haksızlıkları ancak örgütlenerek yeneceklerini kaydeden Görgü, “Örgütlenme olduğu zaman her şey çok değişecek” şeklinde konuştu. İşten atılışlarının diğer işçiler üzerinde gözdağı olduğunu ifade eden Görgü, şu şekilde devam etti: “Benim çıkarılışımla ‘iyi elemandı bak, o gidiyor. Siz de gidersiniz’ baskısı yapılıyor. Kazanana kadar buradayız.”

‘ÖNEMLİ OLAN DIŞARIDA YÜRÜTÜLEN FİİLİ DİRENİŞ’

DGD-Sen Örgütlenme Uzmanı Emel Kaya Deniz direnişin başından itibaren depo önündeki çadırda. Avon Genel Merkezi’nden görüşme talebi gelmediğini söyleyen Deniz, “Biz sesimizi duyurmaya çalıyoruz. Genel Merkez önünde yaptığımız basın açıklamasıyla taleplerimizi dile getiriyoruz” dedi. Hukuki süreç başlatacaklarını aktaran Deniz, önemli olanın işyeri önünde yürütülen fiili direniş olduğunu söyledi.

Avon işçilerinin direnişini uluslararası basına duyurmak için bir kampanya başlattıklarını belirten Deniz, sosyal medyayı aktif kullandıklarını belirtti. Avon’un gerçek yüzünü dünyaya anlattıklarını dile getiren Deniz, Avon’un 6 milyon satış temsilcisi olduğunu hatırlattı. Üyeliklerin iptaline yönelik bir kampanya başlatacaklarını duyuran Deniz, eylem takvimlerini şu şekilde açıkladı: “3 Haziran günü Kağıthane’deki Avon Genel Merkez binası önünde basın açıklaması yapacağız. Cuma günü akşam Avon’un eğlencesi olacak, bizde karşı kaldırımda alternatif bir ‘direniş eğlencesi’ yapacağız.”

Kamuoyunun desteğini beklediklerini duyuran Deniz, “Emekten yana kadın hareketlerinden, öğrenci arkadaşlardan, inisiyatiflerden destek bekliyoruz. Mücadelemizi büyütmeyi, sesimizi duyurmayı, birlikte mücadele hattını kurmayı istiyoruz. Ve direnişimize davet ediyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir