Ege’de öğrenci kıyımı: 138 soruşturma 50 uzaklaştırma 10 tutuklama

AKP iktidarının ezilenler cephesine karşı başlattığı savaş ve çatışma ile birlikte batı illerinde de Kürt ve muhalif öğrenciler üzerinde baskılar arttı. Ege Bölgesi’nde bulunan üniversitelerde son 9 ayda 183 öğrenci gözaltına alındı, 10’u tutuklandı, 138’i hakkında soruşturma açıldı, 60’ı uzaklaştırma aldı, 2’si yurtlardan atıldı. Aynı zamanda 59 akademisyen’e de “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için soruşturma açılırken 3 akademisyen görevden uzaklaştırıldı. 9 akademisyen’e de 2 ay görevden uzaklaştırma cezası verdi.

AKP İktidarının Kürdistan’da devreye koyduğu “Çöktürme” konseptiyle birlikte batı illerinde okuyan Kürt ve muhalif öğrencilere yönelik çok çeşitli baskılar devreye konuldu. Ege Bölgesi’nde bulunan üniversite yönetimleri, “uzaklaştırma” ve “okuldan atma” yanı sıra gözaltı ve tutuklamalar izliyor. Polisin de yol verdiği ırkçı saldırılarla da öğrenciler sindirilmek istenmekte. Bölge üniversitelerinde çok sayıda uzaklaştırma, disiplin cezası, tutuklama, gözaltına alma ve yurttan atmalar yaşandı.

Ege Bölgesi’nde bulunan üniversitelerde son 9 ayda 183 demokrat ve yurtsever öğrenci gözaltına alınırken 10’u tutuklandı. 138 öğrenci hakkında soruşturma açıldı, 60’ı okuldan uzaklaştırılırken 2’si de yurtlardan atıldı. Aynı zamanda 59 akademisyen’e de “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıkları için soruşturma açılırken 3 akademisyen görevden uzaklaştırıldı. 9 akademisyen’e de 2 ay görevden uzaklaştırma cezası verdi.

Son 9 ay da üniversite öğrencilerine yönelik gözaltı, tutuklama ve soruşturmalar şöyle:

*7 Ekim: İzmir’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maskesini takarak futbol sahasına inen Dokuz Eylül Üniversitesinde okuyan 19 öğrenci, polis ve özel güvenlikçiler tarafından “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla darp edilerek gözaltına alındı.

*23 Ekim: Isparta’da Süleyman Demirel Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin evlerine eşzamanlı olarak baskın düzenleyen polis 4 öğrenciyi gözaltına aldı.

*26 Ekim: Ege Üniversitesi’nde Ankara katliamını protesto etmek amacıyla Edebiyat Fakültesi önünde protesto gösterisi yapan öğrencilere, polis saldırdı. Katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerini renkli boyalarla duvara yazmaya başlayan 7 öğrenci, darp edilerek gözaltına alındı.

*8 Kasım: Ege Üniversitesi’nde (EÜ) ülkücü Fırat Çakıroğlu’nun yaşamını yitirmesi üzerinden 10 ay geçtikten sonra 16 öğrenci hakkında olaylarla bağlantısı olduğu iddiasıyla okul yönetimi tarafından disiplin soruşturması açıldı.

*5 Aralık: 19 Aralık 2013 tarihinde ırkçı bir grubun Ege Üniversitesi’ne (EÜ) girerek yurtsever, demokrat ve devrimci öğrencilere saldırması üzerine yaşanan olaylar sonrası başlatılan soruşturma sonucunda 50 öğrenciye 1 haftadan 6 aya kadar uzaklaştırma cezası verildi.

*10 Aralık: Ege Üniversitesinde Ankara katliamında yaşamını yitirenleri anmak için türkü söyleyen ve Amedspor’a maddi destek sağlamak için stant açıp forma satan 9 öğrenciye soruşturma açtı.

*17 Aralık: Uşak Üniversitesi’nde yurtsever demokrat öğrencilere yönelik saldırıda, aralarında DİHA muhabiri Serfiraz Gezgin’in de bulunduğu 15 öğrenci gözaltına alındı.

*22 Aralık: Kürdistan’daki katliamları protesto eden İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyan sol, sosyalist ve yurtsever 12 öğrenci, ilk önce ırkçı-faşist ardında polis saldırdı. Saldırı sonrası 12 öğrenci darp edilerek gözaltı alındı.

*23 Aralık: Kürdistan kentlerindeki katliamları, eğitim gördükleri İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi yerleşkesinde protesto ettikleri gerekçesi ile 13 öğrenci gözaltına alındı.

*28 Aralık: Uşak Üniversitesi’nde 17 Aralık günü yapılan DAİŞ yönelik protesto gösterisinde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan 15 öğrenciye soruşturma açıldı.

*28 Aralık: Isparta Süleyman Üniversitesi’nde Roboskî anması gerçekleştiren öğrencelere önce ırkçı bir grup ardından da polis saldırdı. Yaklaşık 40 öğrenci gözaltına alındı.

*10 Ocak: Ege Üniversitesi yönetimi, yerleşke içinde yapılan etkinliklerde balon şişirdikleri ve kitap okudukları için 2 öğrenciye uyarı cezası verdi.

*15 Ocak: İzmir’de farklı üniversitelerde görev yapan 37 akademisyene “Bu suça ortak olmayacağız” bildirgesini imzaladıkları için haklarında soruşturma açıldı.

*16 Ocak: “Bu suça ortak olmayacağız” bildirgesini imzaladıkları için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde (ADÜ) görev yapan 1 akademisyen Rektörlükçe açığa alınırken, 2 akademisyen hakkında ise soruşturma başlatıldı.

*17 Ocak: Barış için Akademisyenler bildirisine imza atan İzmir Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ekrem Düzen’in işine üniversite yönetimi tarafından gerekçe gösterilmeden son verildi

*20 Ocak: Muğla’da “Bu suça ortak olmayacağız” dedikleri için haklarında soruşturma başlatılan 9 akademisyen 2 ay görevden uzaklaştırıldı.

*20 Şubat: Polis, Ege Üniversitesi Zübeyde Hanım Kız Yurdu’na baskını düzenledi. Baskında Güldem Hantaş isimli öğrenci, İstanbul’da polisler tarafından katledilen Dilan Kortak’ın cenazesine katıldığı için gözaltına alındı.

*24 Şubat: Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmanın selameti için görevinden uzaklaştırıldı.

*11 Mart: Ege Üniversitesi yönetimi “Bu suça ortak olmayacağız” metnini imzalayan 11 akademisyene soruşturma açtı.

*8 Mart: Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin Roboskî katliamının yıldönümünde yapmak istedikleri ancak ırkçı bir grubun saldırısından dolayı gerçekleştiremedikleri anma etkinliği, soruşturma konusu oldu. Savcılık tarafından 48 öğrenciye, üniversite tarafından da 47 öğrenciye disiplin soruşturması açıldı.

*8 Mart: Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde okuyan 20 üniversite öğrencisi evlere yapılan baskınla gözaltına alındı.

*11 Mart: Afyon’da 8 Mart’ta ev ve yurtlara yapılan polis baskınında gözaltına alınan Afyon Kocatepe Üniversitesi 20 öğrenciden 9’u “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.

*14 Mart: Muğla merkez ve Milas ilçesinde yapılan ev baskınlarda Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde okuyan 7 öğrenci gözaltına alındı.

*15 Mart: Ankara’daki patlamayı ve hükümeti protesto eden Dokuz Eylül ve Ege Üniversiteleri öğrencilerine polis saldırdı: 7 öğrenci darp ederek gözaltına alırken, polis 1 öğrencinin başına silah dayadı.

*17 Mart: Manisa’nın Salihli ilçesinde Salihli Celal Bayar Üniversitesi’nde okuyan 8 öğrenci gözaltına alındı.

*12 Nisan: Balıkesir merkez ile Bandırma ve Edremit ilçelerinde evlere ve yurtlara yapılan baskınlarda Balıkesir Üniversitesi’nde okuyan 13 öğrenci gözaltına alındı.

*12 Mayıs: İstanbul’da polisler tarafından katledilen Dilan Kortak’ın cenazesine katıldığı için DEÜ öğrencisi Güldem Hantaş, kaldığı EÜ Kız Öğrenci Yurdu’ndan atıldı.

*13 Mayıs: Aydın’ın Nazilli ilçesinde Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Yaşlı Bakım Programı birinci sınıf öğrencisi Pınar Çetinkaya, ailesi ile Kürtçe konuştuğu için yurttan atıldı.

*25 mayıs: Ege Üniversitesi girişine konulan turnikeleri protesto etmek için kampus içerisinde basın açıklaması yapmak isteyen Öğrenci Kolektifi üyelerine polis saldırdı. Polisin 17 öğrenciyi darp ederek gözaltına alındı.

*26 Mayıs: Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Harun Maktay 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonu protestosuna katıldığı için rektörlük tarafından hakkında disiplin soruşturulması açıldı.

*27 Mayıs: Pamukkale Üniversitesi öğrencisi Özgür Şimşek, Denizli’den İzmir’e gittiği sırada aracı durduran polislerce gözaltına alındı. Isparta’da açılan bir dava kapsamında ifadesi alınması için gözaltına alınan ve Isparta’ya götürülen Şimşek, burada mahkemece “örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutuklandı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir