HDP Cizre’yi ‘vahşet albümü’ ve raporu ile dünyaya anlatıyor

HDP, Saray cuntasının Cizre’de gerçekleştirdiği katliamı dünyaya anlatıyor. Yüzlerce kişinin yakıldığı, binlerce evin yıkıldığı ilçede yaşananlara ilişkin rapor ve albüm yurtiçi ve dışında çok sayıda kuruma gönderildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Saray cuntasının Cizre’de gerçekleştirdiği katliamı dünyaya anlatıyor.

Cizre’de Temmuz 2015’ten itibaren aralıklarla ilan edilen, son olarak 14 Aralık 2015’te başlatılan ve 11 Şubat 2016’da bitirilen sokağa çıkma yasakları boyunca şehir adeta bütünüyle yıkılmış, yüzlerce kişi yaşamını yitirmişti.

HDP, oluşturduğu heyet aracılığıyla Cizre’de gerçekleştirdiği incelemeleri raporlaştırdı. HDP Basın ve Yayın Komisyonu, Cizre’de sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından çekilen 92 fotoğraf ile ilçede yaşanan yıkım ve katliamı belgeledi. Aynı zamanda heyet bir rapor metni oluşturdu.

HDP Cizre’de işlenen insanlık suçlarını dünyaya anlatmak için hazırlanan raporu, “Mezopotamya’nın Sevgili Şehri Cizre/ The beloved city of Mesopotamia” adlı albümle, yurtiçi ve dışında çok sayıda kuruma gönderdi.

Albüm için hazırlanan CD’ye, HDP heyetinin inceleme raporunun yanı sıra İHD, TİHV, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Diyarbakır Barosu, Mazlum-Der, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Mezopotamya Hukukçular Derneği, Asrın Hukuk Bürosu, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı’nın da aralarında olduğu kitle örgütlerinin hazırladığı Cizre raporları ile Birleşmiş Milletler’in Cizre ile ilgili mektubu da eklendi.

Albüm yurt dışında Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi milletvekillerinin yanı sıra siyasi partilere, demokratik kitle örgütlerine, uluslararası temsilciliklere de iletildi.

Albüm Türkiye’de ise aralarında CHP, KESK, DİSK, Türk-İş, TÜSİAD, TOBB, TTB, TBB, PSAKD, Alevi Bektaşi Federasyonu, Kafkas Dernekler Federasyonu, Helsinki Yurttaş Derneği, Sosyal Araştırmalar Vakfı, Kent Savunması Koordinasyonu, ÖDP, ESP, EMEP, KP, HTKP, Halkevleri ve Birleşik Haziran Hareketi gibi çok sayıda sendika, siyasi parti ve kuruma iletildi.

Fotoğraflar- Tıklayın

Evlerine dönen Cizreliler enkazla karşılaştı

Cizre’deki katliamın izleri-1

Cizre’deki katliamın izleri-2

HDP’nin Cizre ile ilgili hazırladığı albüm “Cizre Anlatıyor” başlıklı video ile youtube’da da yayınlanmıştı. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir