HDP MGK’nın lağvedilmesini istedi

HDP MGK’nın yarattığı mağduriyetlerin belirlenmesi, onarılması ve kurumun anti demokratikliğinin tespit edilerek gereğinin yapılması, MGK’nın lağvedilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci, İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milli Güvenlik Kurulu’nun uygulamalarının açığa çıkarılması ve MGK’nın lağvedilmesi için Meclis araştırma önergesi verdi.

HDP Grup Başkanvekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken imzasıyla verilen araştırma önergesinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli dönemlerinde kurulan benzer oluşumlar hatırlatıldı, 1982 Anayasası’yla varlığını MGK olarak devam ettirdiği belirtildi.

MGK’nın geliştirdiği politikalar ve uygulamaların Türkiye toplumuna büyük acılar yaşattığı belirtilen önerge gerekçesinde,

“MGK kararlar doğrultusunda Kürt halkına büyük baskılar uygulanmıştır. Bir coğrafya ve tarih aralığında ‘özel savaş konsepti’ uygulamaları MGK’nın dâhilinde gerçekleştirilmiştir” denildi.

Araştırma Öngergesi gerekçesinde, köy yakmalardan, yerinden etmelere faili meçhullerden zorla koruculuk dayatmalarına kadar acının coğrafyasının yaratıldığına dikkat çekildi. MGK’nın 2016 yılı itibariyle de Türkiye’de siyaseti dizayn etmeye çalıştığı vurgulanan gerekçede şu ifadeler yer aldı:

“MGK ve etrafında dönen tartışmalarla ilgili tüm anlatının 1990’lı yıllar çerçevesinden yapılması kısmen eksiklik kısmen de yanılsama getirecektir. Çünkü MGK, 2016 yılı itibariyle de Türkiye’de siyaseti dizayn etmeye çalışmakta, ülkenin gerçek gündemlerine dair siyaset kurumunu ve halk iradesini by pass eden yaklaşımlara girmektedir. Bu kapsamda, 2016 yılının Mayıs ayında gerçekleştirilen MGK sonrası yapılan açıklamada halklarımızın iradesi ile TBMM’ye gelmiş partimiz hakkında yapılan açıklamalar bir yandan anti demokratik bir kurum olan MGK’nin haddi ve hakkı değil, diğer yandan anti demokratik bir kurum olan MGK’nın demokratik siyaseti dizayn etme çabası olarak belirmiştir.”

MGK’nın varlığının antidemokratik olduğu belirtilen önergede Meclis Araştırması açılması talep edildi. HDP,

“Bu kurumun yarattığı mağduriyetlerin belirlenmesi, onarılması ve kurumun anti demokratikliğinin tespit edilerek gereğinin yapılması demokratik bir ülkenin gerçekleştirilmesi için elzemdir” ifadelerine yer verildi. Demokratik teamüllerin geçerli olduğu hukuk devletlerinde bulunmaması gereken Milli Güvenlik Kurulu’nun bugüne kadar ortaya koyduğu uygulamaların açığa çıkarılması, ülkenin demokratikleşmesi için bu tarz kurumların çıkardığı engellerin belirlenmesi ile Milli Güvenlik Kurulu’nun lağvedilmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve teklif ederiz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir