Kılıçdaroğlu üzgün: Ermeni soykırımına “Parlamentolar karışmamalı”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’daki kritik oylama öncesinde AB elçileri ile görüştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya Parlamentosu’nda 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesine ilişkin tasarının oylamalarından bir gün önce AB ülkelerinin büyükelçileri ile bir araya geldi. Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann, davet edilmesine karşın toplantıya katılmadı.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre; Kılıçdaroğlu, Almanya’daki oylamayayla ilgili, “Parlamentoların tarihi konularda hüküm vermesi doğru değil. Türkiye arşivlerini açtı ama Ermenistan’ında bu konuda adım atması gerek”dedi.

Almanya Federal Meclisi bugün ‘soykırım tasarısı’nı oylayacak

CHP’nin dış politika yaklaşımlarını anlatan Kılıçdaroğlu’nun, AB ile ilişkilerin anımsatılması üzerine de “Daha çok müzakere faslı açılmasını bekliyoruz. Türkiye’nin AB uyum yasalarının fasıl açılmadan yapılması gerekiyor. Biz bu önerimizi eski Başbakan Davutoğlu’na ileterek her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu söyledik” dediği öğrenildi.

Büyükelçiler Kılıçdaroğlu’nu Türkiye’deki Terörle Mücadele Yasası nedeniyle mağdur olan gazeteci, aydın ve muhaliflerin AB’ye sığınmacı olarak gidip gitmeyeceğini sorusuna, “Gazeteciler düşünce insanları bu çerçevede hapse atılmasını yanlış buluyoruz. Vize konusunda ise her şey bir yana ahde vefa içinde yaklaşarak Türkiye’ye bu hak verilmeli” dedi.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından iktidarın baskın seçim yapıp yapmayacağına ilişkin soruya ise “Bekleyip göreceğiz” dedi.
2 thoughts on “Kılıçdaroğlu üzgün: Ermeni soykırımına “Parlamentolar karışmamalı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir