Sivil Toplum Örgütleri heyeti Nusaybin yolunda engellendi

Nusaybin ve Şırnak’ta devam eden saldırıları yerinde incelemek üzere Diyarbakır’dan yola çıkan sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan heyet, Nusaybin-Qoser-Artuklu üçyolunda engellendi. Engellemenin Saray’dan geldiğini ifade eden heyet, “Amacımız Nusaybin, Şırnak ve Roboskî’nin sesini duyurmaktır” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve KESK Diyarbakır Şubeler Platformu’nun da aralarında bulunduğu birçok sivil toplum örgütü temsilcisi Mardin’in Nusaybin, Şırnak ve Roboskî’de gerçekleşen katliam ve saldırıları yerinde incelemek için bir heyet ile Mardin’e geldi.

Nusaybin girişinde engel

30’a yakın isimden oluşan heyet, Artuklu’ya bağlı Girherîn Mahallesi’nde buluşarak, Nusaybin’e doğru yola çıktı. Girherîn’de Mardin STÖ temsilcileri ve HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile buluşan heyet, Nusaybin’e doğru yola çıktı. Ancak heyet, Nusaybin’e giriş yasağının başladığı Artuklu-Qoser-Nusaybin üçyolunda engellendi. Heyet, polis ve asker barikatlarıyla karşılaştı. Askerler ile süren görüşmeler neticesinde Nusaybin’e incelemelerde bulunmak için geçmek isteyen heyete, valilik izinleri olmadığı gerekçesiyle engel olundu.

Engellemeler Saray’dan

Nusaybin’e geçişlerine izin verilmeyen heyet, burada kurulu polis barikatları önünde açıklama yaptı. Heyet adına açıklama yapan DTK Başkanlık Divanı Üyesi Musa Farisoğulları, “Bu engellemelerin direkt Saray’dan yapıldığını biliyoruz. ‘YPS’nin Nusaybin’den çekildik’ açıklamalarına rağmen bir haftadan fazladır mahalleler bombalanmaya devam ediliyor. Biz bu durumu yerinde incelemek adına buraya STK temsilcisi arkadaşlarımızla birlikte geldik” dedi.

Amaç halkın sesini duyurmak

Nusaybin’den sonra adreslerinin 2011’de katliama uğradıktan sonra geçtiğimiz günlerde bir katliam daha yaşayan Roboskî ile saldırıların sürdüğü Şırnak olduğunu belirten Farisoğulları, DBP Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’in günlerdir polislerce gözaltına aldığına dair tanık beyanları olmasına rağmen hala haber alınamadığını hatırlattı. Külter’in durumunun yetkililer tarafından hala inkar edildiğini aktaran Farisoğulları, kuşkularının Külter’in katledilmesine dönük olduğunu belirtti. Farisoğulları, açıklamasının devamında “Bizim amacımız Nusaybin, Şırnak ve Roboskî’ye gidip buranın seslerini duyurmaktır” dedi.

Nusaybin yürüyüşüne davet

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım da, yarın bir kez daha Nusaybin ablukasını Mardin halkı ile birlikte zorlayacaklarını belirterek, tüm Mardin halkını yarın yapılacak Nusaybin yürüyüşüne katılmaya çağırdı. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir