SKM’li Gülçin Aykul’un davası ertelendi

14 Şubat’ta yapılan basın açıklamasından dolayı hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılan SKM üyesi Gülçin Aykul’un ilk duruşması görüldü. Dava, 6 Ekim’e ertelendi.

“Aşktan önce yaşam, yaşamak için barış” sloganıyla 14 Şubat günü düzenlenen basın açıklaması nedeniyle “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) üyesi Gülçin Aykul hakkında açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Çağlayan’da bulunan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya SKM İstanbul İl Sözcüsü Pınar Türk ve SKM üyeleri ile adalet mücadelesi sürdüren Suruç Aileleri İnisiyatifi temsilcileri de katıldı.

Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Aykul, savcılıkta alınan ifadesini tekrarladı, “İstiklal Caddesi’nde basın açıklaması yaptığım doğrudur” dedi.

14 Şubat 2016 günü dünyanın bir çok yerinde “Sevgililer Günü” adı altında etkinlikler düzenlendiğini hatırlatan Aykul’un avukatı Sezin Uçar, “O gün müvekkilim ve sosyalist kadınlar katledilen kadınları anmak amacıyla bir açıklama yaptı” dedi. Açıklamada herhangi bir nefret çağrımı olmadığını kaydeden Uçar, “Terör propagandası sayılamaz. Suç unsurları hiçbir şekilde oluşmamıştır, derhal beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 6 Ekim 2016 tarihine erteledi. (ETHA)

SKM’den Gülçin Aykul duruşmasına çağrı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir