Tutuklu gazeteciler için tanıklık kampanyası başladı

Özgür Gazeteciler Cemiyeti Tanıklık Günleri ve Gönüllü Muhabirlik kampanyasına bugün başladı.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek çeşitli iddialar ile tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması için Tanıklık Günleri ve Gönüllü Muhabirlik kampanyalarına Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlediği basın açıklaması ile başladı. ÖGC Eş Başkanı Nevin Erdemir, yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek tutuklu bulunan 45 gazetecinin isimlerini okuyarak dayanışma çağrısında bulundu. Gazeteciler için her hafta perşembe günleri tanıklık yapacaklarını aktaran Erdemir, “Dicle Haber Ajansının muhabirleri terör örgütü üyesi olma gibi asılsız iddialarla tutuklanıp cezaevlerine gönderiliyorlar. Ve bunlar içinde başlatacağımız gönüllü muhabirlik kampanyası olacak. 13 ilde bu kampanyayı yürüteceğiz” dedi.

‘ÖZGÜR BASIN SAVAŞ SUÇUNA ORTAK OLMAYACAKTIR’

Ardından açıklama yapan ÖGC Eş Başkanı Hakkı Boltan ise AKP iktidarının işlediği insanlık suçlarını toplum ve kamuoyundan gizlemek için basına yönelik baskılarını arttırdığını belirterek, özgür basın çalışanlarının işlenen suça ortak olmayacağını vurguladı. Gazetecilerin işlenen suçu deşifre ettiğini dile getiren Boltan, “Bunun en somut örneği, basına yönelik son bir aylık suç fotoğrafı yeterli oluyor. Sadece mayıs ayında 18 gazeteci gözaltına alındı, 6’sı tutuklandı. Gözaltına alınan 18 gazeteciden 4’ü gözaltı sırasında işkenceye maruz kaldı, 2 gazeteci haber takibi sırasında tehdit edildi. 21 gazeteci soruşturmalık, 6 gazeteci de davalık oldu. 8 gazeteciye ise toplam 29 yıl hapis cezası verildi” diyerek, gazetecilere yönelik baskıları sıraladı.

DİHA’YA YÖNELİK BASKILAR SIRALANDI

Dicle Haber Ajansına (DİHA) yönelik baskı ve sansürlere dikkat çeken Boltan, “DİHA sitesi bir ay içinde 5 defa sansürlendi. Yine 2 televizyon ve bir radyonun yayını karartıldı. Son bir ayda 4 defa ‘yayın yasağı’ getirilerek, gerçekler toplumdan gizlendi. 3 gazeteci de işten atıldı. Yine son 5 ayda onlarca DİHA muhabiri gözaltına alındı, 13’ü tutuklandı. Aylardır tutuklu bulunan ve niçin tutuklandıklarını bilmeyen gazetecilerden sadece 4’ünün iddianamesi çıktı” diye konuştu.

‘TOPLUM DA ÖZGÜR OLAMAZ’

Baskı ve sansür politikalarına karşı görevlerini icra etmeye devam eden özgür basın kurumları ile dayanışmak üzere başlatılan kampanyaların suç sayıldığını hatırlatan Boltan, “Bu tablo Türkiye’de basın özgürlüğünün olmadığını gözler önüne seriyor. Basının özgür olmadığı yerde toplum da özgür olamaz. Toplumun özgür olmadığı yerde de her türlü hak ihlalleri ön plana çıkacaktır. Hükümetin bu tutumu düşünce ve basın özgürlüğüne aykırı bir durumdur ve hiçbir zaman kabul edilemez” diyerek, Türkiye’nin bu durumundan hükümeti sorumlu tuttu.

ÖGC’nin hükümetin işlediği savaş suçuna karşı sessiz kalmayacağının altını çizen Boltan, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için her perşembe düzenleyecekleri “Tanıklık Günleri” ve gönüllü muhabir kampanyasına destek çağrısında bulundu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir