’20 Temmuz’u saraya karşı isyan günü yapalım’

Suruç katliamının yıldönümü yaklaşırken SGDF “Suruç için adalet herkes için adalet” kampanyasının startını verdi. “Çağrımız adalet içindir” diyen sosyalist gençler, “Bu davet Suruç’taki 33 düş yolcusundan, bu davet büyük insanlık için” dedi.  16 Haziran ile 18 Temmuz tarihleri arasındaki 33 günde 33 farklı katliam noktasında adalet eylemlerine ve kampanyaya katılım çağrısı yapan SGDF Eş Başkanı Oğuz Yüzgeç, “20 Temmuz gününü saraya karşı isyan gününe çevirelim” dedi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), 20 Temmuz 2015’te Kobanê’nin yeniden inşasına katılmak için Suruç’ta bir araya gelen sosyalistlere DAİŞ’in canlı bomba saldırı sonrası yaşanan ve 33 sosyalistin yaşamını yitirdiği Suruç katliamının yıldönümü yaklaşırken adalet talebiyle başlattıkları kampanyaya dair Beyoğlu Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

sgdf-kampanya-5

Basın toplantısına Suruç’ta yaralanan gençler ile katliamda yakınlarını yitiren ailelerinin oluşturduğu Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç İçin Adalet Platformu avukatları, Ankara Demokrasi ve Barış Derneği’nden Adnan Bulut, Cumartesi Annelerinden Gülşah Tağaç ve Hanife Yıldız, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP PM üyeleri, ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Genel Sözcüsü Fadime Çelebi ile parti yöneticileri, ÖTSP’den Nihat Göktaş, Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Devrimci Parti MYK üyesi Hakan Aktaş, Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay, DİSK Yürütme Kurulu Üyesi Kanber Saygılı ve EHP Gençliği’nden Nurseli Gözüaçık da katıldı.

sgdf-kampanya-2Suruç İçin Adalet Platformu’ndan avukat Özlem Gümüştaş, SGDF’nin başlattığı kampanyayı birlikte yürüteceklerini belirtti, “Hepimiz Türkiye halklarının özgürlük ve adalete çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde, SGDF’nin çağrısını çok önemsiyoruz. Biz bu çağrıya uyarak bir araya geldik” dedi.

Toplantıda ilk olarak Suruç şehidi Hatice Ezgi Sadet’in ablası olan SGDF Eş Başkanı Özgen Saadet, kampanyanın ayrıntılarını içeren basın metnini okudu. Sadet, “Katliamın aydınlatılarak, faillerin yargı önüne çıkarılmasının ise ‘adalet’i koparıp alan bir sokak mücadelesiyle gerçekleşeceğini biliyoruz” diye konuştu. Saadet, katliamın birinci yıl dönümü olan 20 Temmuz’u “Saray’a karşı direniş cephesi” yapmayı hedeflediklerini belirterek, ” Şimdi katliamın yıl dönümü yaklaşırken, Gezi’den Kobane’ye ayaklanmadan devrime yürüme iradesini kuşanan 33 düş yolcumuz şahsında, ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ temel şiarı ile kampanya başlatıyoruz” dedi.sgdf-kampanya-1

Adalet için imza kampanyası başlatıldı

20 Temmuz’a kadar sürecek kampanya boyunca, “Düş yolcuları adalet yolunda Suruç için 1 milyon imza” şiarı ile imza kampanyası da başlattıklarını belirten Saadet, Adalet Bakanlığı’na sunulacak imza kampanyasının taleplerini, “Gizlilik kararının kaldırılması, ‘katliamda sorumluluğu olan devlet görevlileri hakkında soruşturmaya gerek yok’ kararının kaldırılarak, sorumluların yargılanması, Suruç katliamı belgeleri ile Amed, Suruç, Ankara katliamları arasındaki bağlantının açıklanması” olarak özetledi.

“Suruç için adalet, herkes için adalet” imza kampanyası 

Adalet gecesi düzenlenecek

Kampanya kapsamında, “adalet büroları” açacaklarını, “adalet gönüllüleri buluşuyor” etkinlikleri düzenleyecekleri bilgisini paylaşan Saadet, 16 Haziran ile 18 Temmuz tarihleri arasındaki 33 günde 33 noktada Suruç katliamının gerçekleştiği 11.50 saatinde adalet eylemleri yapılacağını söyledi. “Ankara’dan Gezi şehitlerine, Metin Lokumcu’dan Aylan bebeğe, Cizre’den Soma’ya Torunlar’dan Terolar’a adalet talebini yükselteceğiz” diyen Saadet, 16 Temmuz’da Deniz Gezmiş Parkı’nda “Hiçbir düş yarım kalmayacak, adalet kazanacak” şiarı ile adalet gecesi düzenleneceğini söyledi.

Heyetler Kobane ve Cizre’ye gidecek

Katliamın yıl dönümü olan 20 Temmuz günü, Suruç’ta Amara Kültür Merkezi’nde yaşamını kaybeden 33 sosyalist için anıt açılışı yapılacağını, anma etkinliği düzenleneceğini belirten Saadet, “Aynı gün bir heyetle 33 şehidimizin düşünü yarım bırakmamak için Kobanê’de olacak, başka bir heyetimizle savaşın yıktığı Cizre’nin yaralarını sarmak için Cizre’de olacağız” dedi.

Mezarları başında anılacaklar

Yine 20 Temmuz günü, İstanbul’dan Amed’e, Samsun’dan, Yüksekova’ya, Muş’tan Van’a, Cizre’den Bursa’ya kadar yaşamını kaybeden gençlerin mezarında anma yapacaklarını belirten Saadet, merkezi anma töreninin de 24 Temmuz Pazar günü İstanbul’da Gazi Mahallesi mezarlığında bulunan Cemil Yıldız, Duygu Tuna ve İsmet Şeker’in mezarları ile Elazığ’da bulunan Cebrail Günebakan’ın mezarı başında yapılacağını söyledi.

SGDF’nin kampanya duyurusunun tam metni

Saraya karşı isyan gününe çevirelim

Saadet, son olarak yüreği adalet için çarpan herkesi anma etkinlerine katılmaya çağırdı. Saadet’in ardından SGDF Eş Genel Başkanı Oğuz Yüzgeç söz aldı. Katliamcı geleneğin adaleti getirmeyeceğini söyleyen Yüzgeç, “O yüzden birleşik bir adalet ve demokrasi cephesi kurmak istiyoruz. Gezi’den Ankara’dan Suruç’tan Cerattepe’den Soma’dan adalet arayan herkesin bu cephede yer almasını istiyoruz. 20 Temmuz gününü saraya karşı isyan gününe çevirmek istiyoruz” diye konuştu.

‘Faşizm ortak mücadele ile geriletilebilir’

ESP Genel Başkan Yardımcısı ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi ise, AKP’nin halklara karşı başlattığı savaşa karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, SGDF’nin başlattığı bu kampanyanın birleşik mücadele anlamında çok önemli olduğunu söyledi.

sgdf-kampanya-8

Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay da, Suruç katliamının Türkiye tarihinde gerçekleştirilen en büyük katliamlardan biri olduğunu ve dönüm noktası olduğunu hatırlattı. Suruç’un ardından birçok katliam yaşandığını hatırlatan Günay, AKP-Saray iktidarının çözemeyeceği tek şeyin emekçi sınıflar ve halkların birlikte mücadelesi olacağına vurgu yaptı. Günay “Katliamın sorumlusu iktidarı alaşağı edecek bizim örgütlü mücadelemizdir, yan yana duruşumuzdur, devrimci dayanışmadır. Bundan sonrası açısından hem katillerin cezalandırılması, hesap sorulması, halkların eşitlik ve barış içinde yaşayacağı coğrafya için yan yana duracağız, mücadele edeceğiz” diye konuştu.

sgdf-kampanya-6

EHP Gençliği’nden Nurseli Gözüaçık, Suruç’ta katledilen gençlerle Gezi’de, üniversitelerde omuz omuza mücadele verdiklerini söyledi ve şunları ekledi: “33 arkadaşımız aramızdan alındı. Herkes için adalet istiyorsak, Erdoğan’a karşı hep birlikte mücadele etme sorumluluğundayız. Bunu da yan yana gelerek, demokrasi cephesinin kurarak hayata geçirilebileceğini düşünüyoruz. Bizler de SGDF’nin yanında yan yana olmaya ihtiyacımızın olduğu günlerdeyiz” dedi.

‘Annem katliamı duyunca yüreği gitmedi ömrü gitti’

Toplantıda Ankara 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını kaybeden Barış Annesi Meryem Bulut’un oğlu Adnan Bulut da söz aldı. Kendisinden önce konuşan Barış Annesi’nin sözlerini Türkçe’ye çevirmek için söz alan Bulut, “Duygusal anlar yaşıyorum. O’nun sözleri benim de sözlerimdir. Anneler hep barış ister. Hiçbir evlat ölmesin ister. Benim annem de barış annesiydi. AKP’nin katliamlarında kimileri çocuklarını kaybetti ben annemi kaybettim. Annem Suruç Katliamı’nı duyduğunda yüreğinden 33 kişi gitmedi ömrü gitti” diye konuştu.

Son olarak konuşan Suruç İçin Adalet Platformu’ndan Hacer Elçin ise, 10 aydır adalet beklediklerini belirterek, acıların ortak olduğu gibi mücadelenin de ortak olacağını ifade etti.

 

 
6 thoughts on “’20 Temmuz’u saraya karşı isyan günü yapalım’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir