Af Örgütü: AB, mültecileri Türkiye’ye göndermemeli

Uluslararası Af Örgütü’nün yayımladığı raporda, mültecilerin Türkiye’de etkin bir koruma altında olmadıkları ifade edildi. Raporda AB’ye, mültecileri Türkiye’ye göndermeye yönelik planlarından vazgeçmesi çağrısında bulunuldu.

af örgütü-1

Uluslararası Af Örgütü, yayımladığı raporda Avrupa Birliği’ne (AB), mültecileri Türkiye’ye göndermeye yönelik planlarından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

BBC Türkçe’nin haberine göre; Uluslararası Af Örgütü’nün 35 sayfalık raporunda, Türkiye ile AB arasında 18 Mart’ta varılan anlaşmanın “dikkatsizce hazırlandığı” ve “yasadışı” olduğu belirtildi.

Raporda, Türkiye’nin mülteciler için “güvenli bir ülke olmadığı” da savunuldu. “Güvenli bir sığınak değil” adlı raporda, sığınmacıların Türkiye’de etkin bir koruma altında olmadıkları ifade edildi.

Uluslararası Af Örgütü’nün Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, “Bulgularımız Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğu fikrinin bir kurmacadan ibaret olduğunu ortaya koydu” dedi. John Dalhuisen, Türkiye’nin mevcut sistemiyle 3 milyonun üzerinde mülteci ile baş etmekte zorlandığını söyledi.

Dalhuisen, mültecilerin durumlarının ele alınması için yıllarca beklemek zorunda kaldıklarını, kendileri ve ailelerinin barınma ihtiyacı için çok düşük ölçüde yardım aldıklarını ve 9 yaşında çocukların ailelerinin geçimine yardım etmek için çalıştıklarını da belirtti.

Af Örgütü, Türkiye mevcut mültecilerin durumlarını değerlendirecek mekanizmalardan yoksun ve AB de bilerek Türkiye’deki durumu farklı yansıtıyor. Af Örgütü’ne göre, bir ülkenin güvenli olup olmadığının ölçülerinden biri, bu ülkenin korunmaya muhtaç kişileri risk altında olacakları ülkelere geri gönderip göndermemesi.

Raporda; Türkiye’nin 2015’in sonunda ve 2016’nın ilk aylarında sığınmacıları Afganistan, Irak ve Suriye gibi risk altında olacakları ülkelere gönderdiğini de iddia etti.

Türkiye daha önce, Af Örgütü’nün benzer iddialarını reddetmişti. (DİHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir