Bilgen: Miting yasakları Saray darbesini tescilliyor

HDP Sözcüsü Bilgen, parti mitinglerinin yasaklanmasına tepki gösterdi, “Bu yasağın kendisi darbeyi tescillemektir” dedi. Bilgen, Almanya’da kabul edilen Ermeni soykırımı yasasına ilişkin soruya “Milyonlarca insanı zorla yerinden ettirmenin kabul edilebilir hiçbir gerekçesi olamaz. Tehcir bir insanlık suçudur” diye yanıt verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, parti genel merkez binasında güncel gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HDP’nin çok sayıda kentte düzenlediği “Darbeye karşı demokratik halk buluşmaları” etkinliklerinin valilikler tarafından yasaklanmasına tepki gösteren Bilgen, “Bu yasağın kendisi darbeyi tescillemektir. Darbe ortamında hukukun işletildiğini bu engellemelerle tescillemektedirler” yorumunda bulundu.

Bazı vali ve emniyet müdürlerin kendilerini iktidar partisinin il başkanları gibi gördüklerini kaydeden Bilgen, “İktidar partisinin çıkarlarını korumak için de bir muhalefet partisinin etkinliklerini engellemeyi kendilerine görev olarak biçmiş olabilirler” diye konuştu.

HDP’nin tüm etkinlik ve çalışmalarının engellenmek istendiğini kaydeden Bilgen şunları kaydetti: “Partimizin etkinliklerimizi yasaklayan zihniyetle partimize dönük bombalı saldırılar ve diğer saldırılarda aynı zihniyetin ürünüdür. Keyfi yasaklamaları asla dikkate almayacağız. Adana, Diyarbakır, İstanbul ve İzmir’de engellemelere rağmen mitinglerimizi yapacağız” diye konuştu.

5 Haziran Diyarbakır mitingi de yasaklandı

Gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Bilgen, ilk olarak Alman Parlamentosunda kabul edilen Ermeni Soykırımı yasasına ilişkin soruya yanıt verdi. Bilgen, “Milyonlarca insanı zorla yerinden ettirmenin kabul edilebilir hiçbir gerekçesi olamaz. Kimsenin tehciri savunmaya hakkı yok. Tehcir bir insanlık suçudur. Tehcir ceza hukukunda da bir insanlık suçu olarak tanımlanmaktadır” dedi.

Saray’ın görevlendirdiği Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklamayı hatırlatan Bilgen, “Konuyu Ermeni lobilerine bağlıyor. Otuza yakın ülkenin parlamentosundan bu karar geçmiş ise Türkiye’nin kendi pozisyonu tartışmaya açmalıdır. Ben bunu biraz Başbakan’ın bir konuya hakimiyetine bağlıyorum. Çünkü Başbakan sabahki açıklamasında hızını alamadı, diplomatların öldürülmesinden de Ermenistan’ın payından bahsetti. Sayın Başbakan eğer bilseydi, 70’li yıllarda Ermenistan diye bir devlet yoktu” ifadelerini kullandı.

Bilgen, Türkiye’nin toplumsal barışı temel kılacak tarihi bir yüzleşmeyi gündeme alması gerektiğini ifade etti. (ETHA)

Adana mitingi yapılacak! ‘Halkın iradesi dışında hiçbir kararın kıymeti yok’

Adana Valiliği’nden HDP mitingine yasak
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir