CHP’li vekil kanun teklifi verdi; “Cumhurbaşkanı seçilmek için yükseköğrenim şartı kalksın”

CHP Erdoğan’ı ‘diploma’ sıkıntısından kurtaracak. Baykal döneminde Başbakanlığı, Kılıçdaroğlu ile birlikte başkanlık yolu açılan Erdoğan için CHP’den yeni bir hamle geldi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, son dönemlerde hakkında diploma tartışması yürütülen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, “sıkıntıdan kurtarmak için”, “Cumhurbaşkanı seçilmek için ortaöğretim mezunu olmanın yeterli” olacağını içeren kanun teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığı’na sundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın diplomasına ilişkin tartışmalar devam ederken CHP’den tartışmaları sonlandıracak yasa teklifi geldi. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Tayyip Erdoğan’ın üniversite mezunu olmadığı yönündeki diploma tartışmaları sürdüğü bir süreçte, Cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli olan “yükseköğrenim yapma” şartının “ortaöğrenim yapma” şeklinde değiştirilmesi için kanun teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığı’na sundu.

Cumhurbaşkanlığı için aranan nitelikler arasındaki “yükseköğrenim yapma” şartının “ortaöğrenim yapma” şeklinde değiştirilmesini öneren Emir, teklifinin nedenine ilişkin “Cumhurbaşkanı Erdoğan, mezuniyetiyle ilgili tartışmalara karşın çıkıp net şekilde açıklama yapamıyor.

Biz de daha fazla yıpratılmaması ve Erdoğan’ın şahsında Ülkemizin itibarının sarsılmaması için böyle bir teklif verdik” dedi. CHP’li Emir, kanun değişikliğinin dışında Anayasa’nın 101’nci maddesinin de değişmesi, bunun için de diğer partilerden destek almaları gerektiğini belirterek, “Anayasa değişikliği teklifimiz için, Cumhurbaşkanını seven vicdanlı AKP’lilerin de imzalarını bekliyorum” dedi.

Hazırladığı teklifi meclis başkanlığına sunmadan önce DİHA’ya konuşan Emir, kanun teklifini hazırladığını ancak henüz vermediğini belirterek, “Önce grup başkanvekillerimize sunacağız, onlar kabul ederlerse bunu vereceğiz” dedi.

Teklifi hazırlama gerekçesine ilişkin soruları da Emir, “Biliyorsunuz, hakkında bu yönlü tartışmalar var ve beli ki kendisi zor durumda. Sağlıklı kararlar alamıyor, dış politikanın hali ortada. Bizde sağlıklı kararlar verebilmesi ve bu durumdan kurtulmak için böyle bir teklif hazırladık. Daha fazla yıpranmaması ve Erdoğan’ın şahsında ülkemizin itibarının sarsılmaması için böyle bir teklif hazırladık” dedi.

Kanun teklif ile ‘ti’ ye mi alınıyor yoksa toplumun akıl sağlığıyla mı oynanıyor

Erdoğan’a “yardım eli uzattıklarının” memnuniyetini dile getiren Emir, “bunun bir ironi olup olmadığı” yönündeki soruya da, “Elbette ironidir. Ama biz kanun teklifini verirsek ve AKP bunu kabul ederse, bu Erdoğan’ın diploma sahibi olmadan Cumhurbaşkanı seçildiğinin ve suç işlediklerinin itirafı olacak” diye konuştu.

Emir, “Teklifle, Erdoğan’ı kurtarmış olmayacak mısınız” yönündeki soruyu da yanıtlayan Emir, “AKP kanun teklifimizi desteklemez, ama bu desteklerlerse bir suçun itirafı anlamına geliyor. Kanun hükümleri ileriye dönük işler, geriye dönük işlemez. Ama AKP isterse sayısal çoğunluğu var, geriye doğru işlemesi içinde teklifte bulunabilir” diye devam etti.

Emir’in ironi diye tarif ettiği ancak, yine de Erdoğan’ı sıkıntıdan kurtaracak “yardım sunulması” gerektiğini vurgulayarak hazırladığı teklifi, Erdoğan’a CHP tarafından sunulan yeni bir fırsat olarak değerlendirildi.

 
2 thoughts on “CHP’li vekil kanun teklifi verdi; “Cumhurbaşkanı seçilmek için yükseköğrenim şartı kalksın”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir