İzmir’de Onur Yürüyüşü yasaklandı

İzmir Valiliği, yarın yapılması planlanan İzmir Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Gökkuşağı Dayanışma Ağı, yasaklamayı protesto etti, yürüyüşün iptal edildiğini duyurdu.

LGBTİ örgütlerinin oluşturduğu Gökkuşağı Dayanışma Ağı’nın düzenlediği Onur Yürüyüşü, İzmir Valiliği tarafından “örgüt propagandası yapılacağı” iddiasıyla yasaklandı.

Konak Kent Konseyi’ne gönderilen yasaklama kararında “hassas bir dönemden geçildiği” ve “eylemin toplumda ayrıştırılmaya neden olacağı”, “provokatif eylemlerde bulunulacağı” ve “yasadışı terör örgütlerini övücü sloganlar atılacağı” öne sürüldü.

İzmir Valiliği, dün HDP İzmir İl Örgütü’nün Gündoğdu Meydanı’nda yapmayı planladığı “Darbeye karşı demokratik halk buluşması” mitingini benzer gerekçelerle yasaklamıştı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit Topluluğu, Ege Üniversitesi LeGeBİT Topluluğu, Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube LGBTİ Komisyonu, HDK LGBTİ Komisyonu, İzmir LGBTİ İnisiyatifi, İzmir Liseli LGBTİ Oluşumu ve Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin oluşturduğu Gökkuşağı Dayanışma Ağı, yasaklama kararını protesto etti.

‘HOMOFOBİK, BİFOBİK VE TRANSFOBİK TUTUMUNU KINIYORUZ’

Dayanışma Ağı, valiliğin homofobik, bifobik ve transfobik tutumunu kınadı, yürüyüşün iptal edildiğini duyurdu. Açıklamada şöyle denildi: “Üç yıldır yaptığımız ve bu yıl 4 Haziran tarihinde saat 19.00’da dördüncüsünü yapmayı planladığımız İzmir Onur Yürüyüşü İzmir Valiliği tarafından yasaklandı. Daha önce de Ankara’da Kaos GL’nin çağrısıyla yapılması planlanan 17 Mayıs Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtı Gün yürüyüşü Ankara Valiliği tarafından yasaklanmıştı.”

Valiliği kınayan Dayanışma Ağı, “LGBTİ’lerin ifade özgürlüğü kapsamında bu tarz yasaklamaları kabul edilemez buluyoruz ve İzmir Valiliği’nin homofobik, bifobik ve transfobik tutumunu kınıyoruz. Senelerdir barışçıl şekilde yaptığımız bu yürüyüşün ‘terör örgütü propagandası’, ‘masum görünümlü ama infiale yol açabilecek yürüyüş’ gibi ifadelerle yasaklanması; LGBTİ’lerin eşit yurttaşlar olarak görülmediğinin bir kanıtıdır” denildi.

Kararda “terör örgütü lehine slogan atılacağı’ istihbaratının ‘kısmen’ doğrulandığı” şeklinde bir ifade geçtiğine dikkat çeken Dayanışma Ağı, “Böylesine muğlak, temeli olmayan ve ciddiyetsiz bir açıklamayla demokratik protesto hakkımızın engellenmesi kabul edilemez. İçinden geçtiğimiz koşulları da düşünerek bu yıl yürüyüşü yapamayacağımızı tüm homofobi, bifobi ve transfobi karşıtlarına duyururuz” diye kaydetti.

Gökkuşağı Dayanışma Ağı, İzmir Valiliği’nin yasaklama kararına ilişkin 6 Haziran günü basın toplantısı düzenleneceğini de duyurdu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir